VIEDEŇ. O maximálnej transparentnosti slovenskej strany v súvislosti s rozšírením jadrovej elektrárne Mochovce hovoril dnes počas návštevy Rakúska vo Viedni minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda.
"Dvadsaťštyri hodín denne musia byť otvorené dvere pre občanov Európskej únie. Nesmú existovať otázky, ktoré nie sú povolené," uviedol šéf slovenskej diplomacie podľa agentúry APA na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym rezortným partnerom Michaelom Spindeleggerom.
Za kľúčové slovo pri budovaní blokov 3 a 4 v Mochovciach považuje šéf slovenskej diplomacie termín "dôvera".
Podľa slov Spindeleggera je pre Rakúsko rozhodujúce, aby bolo informované o každom kroku.
Mikuláš Dzurinda dnes vo Viedni konštatoval, že sa osobne nedomnieva, že by dôvera v bilaterálnych vzťahoch utrpela, ako to svojho času formuloval rakúsky minister životného prostredia Niki Berlakovich. Ten kritizoval slovenskú stranu po májovom ukončení skúmania cezhraničných dopadov po dokončení spomínaných dvoch blokov JE Mochovce, a to kvôli podľa jeho názoru nedostatočnému informovaniu rakúskych orgánov.
Ďalšími témami rakúsko-slovenských rokovaní na úrovni ministrov zahraničných vecí boli dnes pomoc EÚ Grécku, na ktorej sa Slovensko nemieni podieľať, nezávislosť Kosova, ktorú SR neuznáva, ako aj rakúska stratégia v povodí Dunaja.
Stretol sa s predsedom krajinskej vlády Dolného Rakúska
Minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda absolvoval dnes počas nástupnej návštevy Rakúska aj stretnutie s vicekancelárom, ministrom financií a šéfom rakúskych ľudovcov Josefom Pröllom či rokovania s dolnorakúskym hajtmanom Erwinom Pröllom.
Témami rokovaní so šéfom dolnorakúskej krajinskej vlády boli realizácia mostu pre cyklistov a chodcov pri zámku Hof, koordinácia protipovodňovej ochrany pozdĺž toku rieky Moravy a spolupráca na európskej úrovni.
Mikuláš Dzurinda pripomenul pri tejto príležitosti časy, keď Rakúsko a bývalé Československo oddeľovala železná opona, a fakt, že alpská republika predstavovala vtedy veľkú nádej na ceste k slobode.
Na margo spolupráce s Dolným Rakúskom pripomenul jeho zmluvne podložené vzťahy s Bratislavským krajom a poznamenal, že sa už teší na nové spoločné projekty s tým, že urobí maximum pre ich realizáciu.
Na turistické účely určený most neďaleko Bratislavy by mal byť k dispozícii už počas Krajinskej výstavy Dolného Rakúska v roku 2011 a prispieť tak k tomu, aby sa táto expozícia stala v istom slova zmysle cezhraničnou, konštatoval Erwin Pröll. Podľa jeho slov sa s jeho výstavbou začne na jeseň tohto roku.
V rámci jedného z projektov Európskej únie by malo dôjsť aj k harmonizácii protipovodňovej ochrany na rieke Morave; celkové náklady, na ktorých sa budú podieľať Slovensko i Dolné Rakúsko, sa odhadujú na 3,1 milióna eur.
Na európskej úrovni by sa mala zintenzívniť aj spolupráca oboch krajín v otázkach dunajskej stratégie. "Ide o to, spojiť potenciály, ktoré ponúka Dunaj v hospodárskom, turistickom a kultúrnom slova zmysle, ale aj ako dopravná cesta, a využiť ich pre dlhodobý rozvoj Podunajska," vyhlásil podľa tlačovej agentúry APA dolnorakúsky hajtman.
Zhodné priezviská oboch rakúskych politikov nie sú v danom prípade náhodné. Josef Pröll je synovcom Erwina Prölla.