NEW ORLEANS. Preto si mnohí kladú otázku, či je metropola džezu na juhu Spojených štátov naozaj bezpečným miestom.
Hurikán Katrina sa sformoval z búrkovej tlakovej níže nad Bahamami v Atlantickom oceáne práve pred piatimi rokmi - 23. augusta 2005. Patril k najsilnejším hurikánom, aké vôbec boli v atlantickej oblasti pozorované.
Smršť po sebe zanechala spúšť, mesto New Orleans bolo zaplavené na 80 percent. Hurikán Katrina zúril v amerických štátoch Louisiana, Mississippi, Florida, Georgia a Alabama.
Iba v americkom štáte Louisiana zahynulo viac ako 1500 ľudí, v susednom štáte Mississippi vyše 200. Pred hurikánom ušlo viac ako milión obyvateľov z pobrežia Mexického zálivu.
Škody v širšom okolí New Orleansu vyčíslili na 151 miliárd dolárov (116 miliárd eur). Išlo o hurikán, ktorý v dejinách USA spôsobil doteraz najväčšie škody a vyžiadal si najviac obetí za posledných 75 rokov.
Prinášame krátky prehľad udalostí:
23. augusta 2005 - sformovanie hurikánu Katrina nad Bahamskými ostrovmi.
25. augusta - s rýchlosťou vetra asi 130 kilometrov za hodinu Katrina dosiahla Floridu a krátko nato sa odklonila od Mexika a stočila smerom do Mexického zálivu.
28. augusta - Katrina sa mení na hororovú búrku. Rýchlosť vetra presiahla 280 kilometrov za hodinu, na hurikánovej stupnici dosiahla búrka najvyšší - piaty stupeň. Prezident USA George W. Bush vyhlásil núdzový stav pre Mississippi, Floridu a Alabamu. Starosta New Orleansu Ray Nagin nariaďuje evakuáciu mesta.
29. augusta - Ako hurikán tretieho stupňa s rýchlosťou vetra do 205 kilometrov za hodinu a s prudkým dažďom udiera Katrina na americké pobrežie Mexického zálivu. Centrum leží východne od New Orleansu. Neodolajú prvé hrádze a voda tečie do mesta. Bush vyhlasuje Mississippi za oblasť katastrofy.
30. augusta - Po ďalšom prelomení hrádze prúdia do ulíc New Orleansu vodné masy z jazera Pontchartrain. Mesto zaplavilo na 80 percent, niekde je vody až po strechy domov.
31. augusta - Na štadióne v New Orleanse čaká na pomoc asi 30.000 utečencov, pričom o nich nie je dostatočne postarané. Guvernérka Louisiany Kathleen Blancová oznamuje, že zostávajúcich 100.000 ľudí v metropole treba dostať do bezpečia. Začala sa najväčšia záchranná akcia tohto druhu v dejinách USA.
1. septembra - Kvôli nebezpečenstvu nákazy vyhlasuje americká vláda zdravotnícky núdzový stav. New Orleans sa ocitá v chaose. Silnie kritika vlády a meškajúcej pomoci.
3. septembra - Do New Orleansu dorazil prvý konvoj s pomocou. V meste je odrezaných od okolitého sveta ešte asi 50.000 ľudí. Americká armáda zriaďuje vzdušný most. Prezident Bush pripúšťa chyby pri poskytovaní pomoci pri katastrofe. To potvrdí aj správa americkej Snemovne reprezentantov vo februári 2006. Vláde vytknú zanedbanie v 90 prípadoch.
4. september - Armáda začína v New Orleanse s odvozom mŕtvych tiel obetí, evakuácia je do veľkej miery zavŕšená.
Zdroj: DPA