Káthmandu 22. mája (TASR) - Nepálsky kráľ Gjanéndra dnes na odporúčanie premiéra Šéra Bahadúra Deubu rozpustil dolnú komoru parlamentu a zvolal nové voľby na 13. novembra.
Minister informácií Džajprakaš Prasád Gupta pre agentúru Reuters uviedol, že Deuba navrhol kráľovi rozpustenie parlamentu kvôli neschopnosti plniť si ústavné záväzky vzhľadom na prekážky kladené vládnucou stranou. Do volieb by mal zostať dočasným premiérom.
Tento krok prichádza deň pred kľúčovou diskusiou v parlamente o predĺžení výnimočného stavu v krajine o ďalších šesť mesiacov s cieľom potlačiť krvavé maoistické povstanie, ktoré si za šesť rokov vyžiadalo viac než 4000 obetí na životoch.
Viacerí členovia Deubovho Nepálskeho kongresu (NPC) sa postavili proti predĺženiu výnimočného stavu, čím vznikla kríza vo vláde. Tá potrebuje na schválenie návrhu dvojtretinovú podporu v parlamente, k čomu jej chýba 24 hlasov.
Hlavná opozičná Zjednotená marxisticko-leninská strana (UML) so 69 kreslami dnes oznámila, že bude proti predĺženiu výnimočného stavu. Rovnako dnes hlasovala aj väčšina členov ústrednej komisie NPC. Podľa Guptu sa však na nasadení armády proti "maoistickým teroristom" nič nezmení.
Nepálsky kabinet okrem toho čelí kritike zo strany vedúcich predstaviteľov NPC, vedenej bývalým premiérom Giridžom Prasádom Kóiralom. Podľa ich tvrdení totiž Deuba s nimi nekonzultoval návrh predĺženia výnimočného stavu.
Výnimočný stav v himalájskom kráľovstve zaviedli po tom, ako maoisti v novembri opustili mierové rokovania, porušili prímerie a uskutočnili sériu útokov na bezpečnostné sily. Odvtedy v Nepále zahynulo už okolo 2000 ľudí. Výnimočný stav prvý raz predĺžili vo februári na tri mesiace do 24. mája.