BANGKOK, BRATISLAVA. Netrebať byť hneď Severnou Kóreou či Kubou, aby ste sa stali cieľom amerických sankcií alebo dôvodom, prečo si americké ministerstvo zahraničia predvoláva veľvyslancov iných krajín. Stačí byť svetovým obchodníkom so zbraňami, ktorého americkí vyšetrovatelia obvinili z plánu zabíjať amerických občanov v Kolumbii.
Viktor Bout, jeden z najznámejších dílerov zbraní, však zrejme skončí za americkými mrežami. Po tvrdom lobingu Spojených štátov v thajskej vláde, bangkokský súd v piatok rozhodol, že Bouta má vydať Američanom. Keďže rozhodoval odvolací súd, Bout podľa Financial Times vyčerpal všetky legálne prostriedky, ako sa vyhnúť americkému súdu v Thajsku.
Viktor Bout (43)
Bývalý sovietsky dôstojník hovorí šiestimi jazykmi. So zbraňami údajne obchoduje od 90. rokov, obviňujú ho z dodávok do konfliktných zón od Sierry Leone po Afganistan. Inšpiroval film s Nicolasom Cageom Obchodník so smrťou. Pavol Szalai
Priatelia i nádej mu zostali Šancu vyhnúť sa americkej spravodlivosti však Bout stále má. Ak totiž thajská vláda Bouta do troch mesiacov nevydá, súd rozhodol, že ho má oslobodiť.
Včerajší verdikt bangkockého súdu navyše nie je pre vládu záväzný - je len odporúčaním.
Ruský obchodník má pritom vlastného mocného lobistu. Jeho prepustenie žiada Kremeľ.
Boutova žena: Je to politika Rozsudok si Bout vypočul v putách, a keď padlo, vzlykajúcu manželku a 16-ročnú dcéru objal. Sám verdikt nekomentoval, jeho žena ho však onálepkovala ako politický. „Toto rozhodnutie je najpravdepodobnejšie výsledok trvalého tlaku Spojených štátov na Thajsko," vyhlásila Alla Boutová.
Washington sa záujmom o Bouta nijako netají. Americké ministerstvo zahraničia potvrdilo, že tento týždeň si predvolalo thajského veľvyslanca. Keď Bouta v Thajsku chytili, Washington to chválil ako príkladnú spoluprácu.
Obchodník so smrťou
Bouta zatkli v marci 2008 americkí agenti vydávajúci sa za rebelov z kolumbijskej teroristickej organizácie FARC.
Americké úrady tvrdia, že sa snažil predať FARCu strely zem-vzduch, raketomety, ultraľahké lietadlá či bezpilotné stroje. Tie mali byť použité na zabíjanie amerických občanov v Kolumbii. Preto má Bout na krku štyri obvinenia z terorizmu a sankcie amerického ministerstva financií. Od zatknutia bol Bout vo väzbe v Thajsku.
Bývalý sovietsky dôstojník svoje prvé lietadlá predal začiatkom 90. rokov, keď sa rozpadol Sovietsky zväz. Odvtedy si Rus hovoriaci šiestimi jazykmi vybudoval sieť zákazníkov na celom svete i vlastnú letku.
Muž, ktorého jeden britský diplomat nazval „obchodníkom so smrťou", všetky obvinenia popiera.