Marihuana je ako symbol upadajúcich východných civilizácií zakázaná, zato alkohol ako symbol Západu povolený. Polícia môže strieľať do anarchistov, ak rozbíjajú výklady. Vláda šíri vo svete demokraciu, hoci aj násilím.
Aj takto si spoločnosť a štát predstavuje Roman Joch, od septembra poradca českého premiéra pre ľudské práva a zahraničnú politiku.
Žeby sa niekde stala chyba? Záleží, kde si Jochove názory prečítate. Na tie z úvodu upozornili ľudskoprávni aktivisti, ktorí s transparentmi „Ach, Joch!“ zorganizovali asi prvú českú demonštráciu proti vládnemu poradcovi.
V hlavných médiách je však Joch známy skôr ako expert na Spojené štáty. Keď zase hovorí o Česku, radikálnejšie názory necháva bokom. Vyjadruje sa ako ekonomický liberál, ktorý chce minimum štátu, a ako spoločenský konzervatívec, ktorý oddane verí v Boha.
Politológ Jiří Pehe sa výberu Petra Nečasa nečuduje. Obaja totiž podľa neho vyznávajú podobné hodnoty. Napokon, Jocha majú médiá rady. Píše do renomovaných Hospodářskych novin, cituje ho MF Dnes či Český rozhlas. Rodený Banskobystričan píše aj pre slovenský .týždeň.
Predtým bol v politike, teraz učí. V 90. rokoch pracoval pre ODA, ktorá bola vo vláde s ODS, dnes prednáša na vysokej škole ekonomickej.
Ľudskoprávni aktivisti aj ľavičiari sú pobúrení – Jochove názory podľa nich odporujú českej ústave.
Česká pravica na čele s ODS je ticho. Pre ňu je Joch možno exot, ale nie outsider. A jeho názory, akokoľvek extrémne, sú jej súčasťou. Keď si ho Nečas vybral, len to potvrdil.