MOSKVA. (MAAE).
Riaditeľ Rosatomu Sergej Kirijenko sa stretol s premiérom Vladimirom Putinom dva dni pred plánovanou dodávkou palivových tyčí z Ruska do elektrárne v iránskom meste Búšehr pri Perzskom zálive.
Elektráreň začala v 70. rokoch stavať nemecká spoločnosť, výstavbu však prerušili po islamskej revolúcii z roku 1979. Rusko podpísalo zmluvu na ukončenie výstavby elektrárne s ruskými ľahkovodnými reaktormi v roku 1998. Moskva dokončenie projektu niekoľkokrát odložila z viacerých dôvodov vrátane politických.
Kirijenko dnes uviedol, že projekt v Búšehri demonštruje, že Irán má právo na využívanie jadrovej energie na mierové účely, čo je v súlade s medzinárodným právom. Projekt podľa šéfa Rosatomu nie je porušením sankcií voči Iránu, uvalených na islamskú republiku Bezpečnostnou radou OSN v súvislosti s podozreniami, že tajne vyvíja jadrové zbrane.