TEL AVIV, TEHERÁN. Iránsky disident žaluje v Spojených štátoch spoločnú firmu Siemensu a Nokie. Viní ich, že predali iránskej vláde technológie a softvér na špehovanie oponentov režimu. Firmy však tvrdia, že produkty, ktoré dodali do Iránu, slúžia na podporu slobody slova a rozvoj demokracie.
Zhoršené zdravie
Isa Saharchiz je iránsky aktivista, ktorého zatkli počas lanských nepokojov po problematických prezidentských voľbách. Vo väzení ho mali mučiť, ponižovať a odoprieť mu lekársku starostlivosť. Jeho zdravotný stav sa pre neošetrené zranenia zhoršuje.
Saharchiz je presvedčený, že polícia ho chytila preto, že odpočúvala jeho mobil a čítala si jeho textové správy. Americká právnická firma, čo ho zastupuje, verejne vyzvala Nokiu a Siemens, aby využili svoje vzťahy s Teheránom a disidenta pomohli prepustiť.
Podporujú firmy represie?
Počas povolebných násilností v Iráne dochádzalo k výpadkom mobilnej siete aj internetu. Mobily a internet boli jedinými prostriedkami, ako mohla opozícia v Iráne, kde sú médiá pod kontrolou, informovať o svojich aktivitách. Na to poukazujú Siemens a Nokia, keď bránia svoje obchody s islamským režimom.
Nositeľka Nobelovej ceny mieru, iránska disidentka Širin Ebadiová, ktorá je momentálne v exile, ešte na jar vo francúzskom rádiu povedala, že firmy ako Siemens či Nokia podporujú represie a cenzúru iránskeho režimu.
Firma Nokia Siemens Network v minulosti priznala, že Iránu predala technológiu na monitorovanie hovorov na pevných aj mobilných linkách.