LONDÝN, BRATISLAVA. Keď mali David Cameron a Nick Clegg v prvý deň svojej koalície spoločnú tlačovku, na ktorej si zo seba nevinne uťahovali, ich neprajníci sa smiali škodoradostne. Pohádajú sa, veštili. Jeden konzervatívny poslanec spoločnú vládu s liberálnymi demokratmi dokonca prirovnal k „zlomenej koalícii“.
Po sto dňoch prvej britskej koaličnej vlády od druhej svetovej vojny je karta na strane jej zástancov. Nálada medzi premiérom Cameronom a vicepremiérom Cleggom je stále dobrá. A koalícia ich strán má novú prezývku – lámač krkov.
Ambiciózne plány Sto dní premiéra Camerona Vláda predstavila úspory. DPH zvýši na 20 % a štátne výdavky zoškrtá o 25 %. Ohlásila projekt Veľkej spoločnosti. Časť služieb, ktoré dnes poskytuje štát, majú prebrať samosprávy a dobrovoľníci. Oznámila termín stiahnutia Britov z Afganistanu – 2015.
Po troch mesiacoch považujú konzervatívni aj liberálni politici aj ich voliči Cameronov kabinet za skôr úspešný. Hlasy pravicového tábora konzervatívcov a z ľavicového tábora liberálov, ktoré koalíciu spochybňujú, sa utíšili. Analytici hodnotia pozitívne rozhodnosť, s ktorou nová vláda ohlásila škrty a reformy.
Do piatich rokov chce rekordný rozpočtový schodok 11 percent HDP znížiť na nulu. Nebála sa ohlásiť zvýšenie DPH na 20 zo 17,5 percenta. Úspory, ktoré majú výdavky väčšiny rezortov znížiť o štvrtinu, chce vláda predstaviť v októbri. Za znižovanie štátnych výdavkov namiesto zvyšovania daní horlil minister financií George Osborne aj tento týždeň.
Silná podpora, slabý súper „Koalícia funguje lepšie, ako očakávalo mnoho ľudí aj z jej radov,“ povedal SME britský politológ Tim Haughton. „Vláda predstavila veľmi jasný plán, a to je úspech,“ uviedol politológ.
A ľudia Cameronovi rozumejú. Podľa najnovšieho prieskumu Guardian/ICM jeho kabinet chváli 44 percent Britov, karhá 37. Pri ministrovi financií, čo zvyčajne nie je najpopulárnejšia funkcia, je pomer 42 k 33 percentám.
Hoci ľavicovejším liberálnym demokratom klesli preferencie na 11 percent, teda polovicu podpory spred volieb, kabinet nerozbíjajú. Podľa analytikov aj preto, že tretina ich poslancov má teraz vládne funkcie.
Kritika labouristov, že škrty uvrhnú ekonomiku do ešte väčšieho úpadku, pritom skôr zaniká v ich vnútrostraníckom boji o následníctvo po Gordonovi Brownovi.
Ozajstný test len príde Aj politológ Haughton však varuje pred predčasnými oslavami. Skutočnému testu odhodlania a súdržnosti bude koalícia podľa neho ešte len vystavená. „Škrty v štátnych výdavkoch sa prejavia až v druhej polovici budúceho roku,“ predpovedá Haughton. Až vtedy sa ukáže, či zočivoči klesajúcej podpore ľudí a údernejšej opozícii vydrží pokope a bude pokračovať v politike šetrenia, tvrdí politológ.
Briti svoju vládu podľa neho podporujú len opatrne. „Čakáme na búrku a ešte presne nevieme, ako bude vyzerať,“ dodal Haughton.
Cameron ako Thatcherová? Môže byť tvrdší
Nový britský premiér podľa expertov chystá väčšie škrty ako slávna železná lady.
LONDÝN, BRATISLAVA. „Nič ako spoločnosť nie je. Sú len jednotliví muži a ženy a ich rodiny,“ povedala v roku 1987 britská premiérka Margaret Thatcherová. Šéfka konzervatívcov sa preslávila tým, že znižovala vplyv štátu a verila v iniciatívu jednotlivca.
Keď David Cameron o 23 rokov neskôr svoju predvolebnú kampaň postavil na projekte „Veľkej spoločnosti“, považovalo sa to za jasný odklon od Thatcherovej. Súčasný premiér a líder konzervatívcov bol považovaný za umiernenejšieho.
Po sto dňoch svojej vlády stále nie je považovaný za Thatcherovej nasledovníka. Naopak. Jeho zástancovia považujú plány vlády na škrty za ešte ambicióznejšie ako tie Thatcherovej. Jeho kritici súhlasia a dopĺňajú, že Veľká spoločnosť je iba marketingovým obalom pre brutálne šetrenie.
Úplná premena krajiny „Z rozsahu plánov koalície na najbližších päť rokov mi padá sánka,“ napísal v americkom konzervatívnom denníku Wall Street Journal komentátor Stephen Pollard. Hociktorý z nich by podľa Pollarda znamenal úplnú premenu Británie a nastavil vysokú latku pre každý ďalší konzervatívny kabinet. „A každý je v oblastiach, kde sa barónke Thatcherovej nepodarilo presadiť zmenu, ktorá by stála za to,“ dodal Pollard.
Týka sa to vzdelávacieho systému, v ktorom chce Cameron umožniť zakladať školy rodičom, aby odbúral byrokratické prekážky kvalitnému vzdelávaniu. Týka sa to sociálnej oblasti, v ktorej železná lady prerozdelila, no nezmenšila existujúci koláč. A týka sa to aj bezpečnosti. Cameron chce volených policajných komisárov, ktorí by zohľadňovali aj nálady ľudí.
Krajší obal či mäkší tón? Kritici vlády však tvrdia, že prílišné šetrenie poškodí ekonomiku. Labouristi varujú, že ak príde priemysel o podporu štátu, ešte viac sa prepadne.
Vládny projekt Veľkej spoločnosti, ktorý má dať viac peňazí a právomocí samosprávam a dobrovoľníkom, aby nahradili štát, považujú kritici len za nevydarené PR. „Thatcherová mala aspoň odvahu pohŕdať chudobnými. Cameron sa s nimi kamaráti. Do rúk im strčí noty, kým im brakuje vrecká ,“ citoval denník Guardian britského spisovateľa Davida Harea.
Podľa politológa Tima Haughtona má Cameron skrátka iný štýl politiky. „Kým ona brojila proti nepriateľom vnútri, on hovorí o úžitku pre všetkých,“ povedal Haughton pre SME. Inak sa však premiér a expremiérka podľa neho porovnávajú ťažko. Jej vláda nebola koaličná a on navyše nečelí stagnácii, ale najväčšej kríze za posledných 80 rokov.
Osobnostne je Cameron podľa britských médií aspoň taký ambiciózny ako Thatcherová. A súdiac podľa ceny ich obľúbeného alkoholu, aj viac. Obaja pijú whisky. Ako si však všimol Daily Mail, kým Thatcherová pila len lacnú Bell's, Cameron si obľúbil Bruichladdich. Fľaša stojí 41 libier.
Pavol Szalai