Jeden môj známy sa však odmieta zmieriť s tým, že slovenčina znie Američanom ako ruština. Pri podobných situáciách rozhorčene vysvetľuje, že pre neho je takáto zámena urážkou, pretože Rusi nás 20 rokov okupovali.
Američania podľa neho chápavo kývu hlavami. Nie je to tak dávno, čo sami zbrojili najmä proti komunistom pod červenou hviezdou zrodeným. Ale časy, keď Rusko znamenalo pre Američanov nepriateľa číslo jeden, sú preč. Vzťahy medzi oboma krajinami sú krehké, no podľa oficiálnych miest viacmenej priateľské.
Vodka, krásne ženy, špióni či opití komunisti. Tieto spojenia prevažujú v súvislosti s Rusmi na amerických internetových fórach. Prieskumy ukazujú, že názor Američanov na Rusko sa zhoršuje. Minulý rok malo o Rusoch nepriaznivú mienku najviac ľudí za posledných deväť rokov. Kým 29 percent Američanov vníma Rusko ako spojenca, takmer polovica ho označuje skôr za nepriateľa.
Pred časom časopis Forbes zverejnil článok, podľa ktorého strach Američanov z Ruska rastie. Podľa odborníkov je to najmä preto, že Rusko má aj dlhé roky po páde komunizmu ďaleko k demokracii.
U väčšiny Američanov však tieto pocity vyvoláva Rusko ako také. Krajina niekde ďaleko za oceánom s podivnými politikmi na čele. Nie Rusi, ktorí žijú v Amerike a ktorých stretávajú na ulici.
Spasiba z amerických úst tak väčšinou býva skôr gestom dobrej vôle než premyslená urážka.