ISLAMABAD. Až 3,5 milióna pakistanských detí sa môže po obrovských záplavách nakaziť chorobami prenosnými vodou. O hrozbe informoval v pondelok hovorca Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí Organizácie Spojených národov Maurizio Giuliano. V Pakistane medzitým pokračujú mohutné záplavy, pričom masa vody sa postupne presúva z provincie Sindh do susedného Balúčistanu. Meteorológovia varujú pred ďalšími zrážkami.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun po návšteve zaplavených území situáciu okomentoval so slovami, že je to najhoršia katastrofa, akú kedy videl. Podľa neho je to momentálne najhoršia humanitárna katastrofa na planéte. Povodne za tri týždne zasiahli 20 miliónov obyvateľov, zdevastovali úrodu, celé mestá, dediny a kompletnú infraštruktúru. OSN vyhlásila zbierku na humanitárnu pomoc vo výške 460 miliónov dolárov.
Do krajiny prúdi pomoc
"Približne 3,5 milióna detí ohrozujú vodou prenosné choroby," povedal Maurizio Giuliano. Podľa neho však môže byť toto číslo až šesť miliónov. V zaplavených oblastiach hrozia aj nákazy cholery, týfusu a hepatitídy typu A alebo E. Giuliano varuje, že Pakistan sa pripravuje na druhú vlnu úmrtí, ktoré v miestach bez čistej vody a potravín spôsobia práve vodou prenosné choroby. "Svetová zdravotnícka organizácia je pripravená v prípade rozšírenia cholery pomôcť 140 000 ľuďom. Vláda zatiaľ jej výskyt nepotvrdila," uviedol Giuliano pre agentúru AFP.
Svetová banka v pondelok súhlasila, že poskytne Pakistanu postihnutému ničivými povodňami pôžičku vo výške 900 miliónov dolárov. Dopad prírodnej katastrofy na krajinu pritom označila za "obrovský". "Vláda Pakistanu nás požiadala o asi 900 miliónov dolárov (702 miliónov eur) finančnej podpory a my sme sa ju rozhodli poskytnúť," uviedla vo vyhlásení Svetová banka so sídlom vo Washingtone.
Záplavy ohrozili milióny ľudí
Severozápad Pakistanu zasiahli najhoršie povodne a zosuvy pôdy za posledných 80 rokov, ktoré ohrozili skoro 20 miliónov ľudí, 1600 pripravili o život a 2 milióny zanechali bez domovov. Asi šesť miliónov Pakistancov potrebuje urgentnú humanitárnu pomoc, najmä potraviny, pitnú vodu, ubytovanie a lieky. Prudké dažde, záplavy a zosuvy zanechali za sebou zrútené mosty a domy, zničené cesty, dediny odrezané od sveta a zničenú úrodu.
Obnova zaplavených častí bude stáť až 2,5 miliardy USD
Obnova povodňami a zosuvmi zničených severných častí Pakistanu by mohla stáť 2,5 miliardy dolárov. V utorok v Ženeve to povedal pakistanský vyslanec pri OSN Zámir Akrám, podľa ktorého povodne zničili oblasť veľkú asi ako Anglicko. Krajina podľa neho už dostala od OSN a jednotlivých krajín okamžitú pomoc v hodnote 301 miliónov dolárov.
Pripomenul, že jeho Pakistan bude potrebovať pomoc aj z dlhodobejšieho hľadiska na opravy budov, ciest, na budovanie hrádzí ako aj obnovu poľnohospodárstva. Pakistan stojí pred rozsiahlou rekonštrukciou, povedal Akrám. Úplné zhodnotenie škôd bude podľa neho ukončené asi za desať dní.
Akrám tiež kritizoval pomalosť zahraničnej reakcie na situáciu v Pakistane. Postihnuté oblasti podľa neho súrne potrebujú potraviny, dočasné príbytky, pitnú vodu a lieky. Odmietol obavy, že medzinárodná pomoc by mohla skončiť v nesprávnych rukách.
OSN tvrdí, že na okamžitú humanitárnu pomoc je potrebných 460 miliónov dolárov, o čo už požiadala medzinárodné spoločenstvo. Pomoc však podľa OSN prichádza pomaly - doteraz krajiny poskytli len 160 miliónov dolárov, čo je 35 percent z požadovanej sumy.