BRATISLAVA. Dve moslimské televízie v Libanone Al-Manar a NBN prestali vysielať seriál o Ježišovi. Prinútili ich k tomu sťažnosti kresťanov, ktorým sa nepáčilo, že seriál jeho život opisuje z pohľadu Koránu.
"Seriál zdôrazňuje, že Isá bin Marim (Ježíš, syn Márie), Allahov prorok, bol veľkou osobnosťou, poukazuje na jeho posolstvá a zobrazuje jeho vznešenosť, utrpenie a obetovanie," píšu televízie vo svojich prehláseniach citovaných agentúrou Mediafax.
Korán: Ježiša zachránil Alláh
Seriál bol natočený v Iráne a vychádza z Barnabášovho evanjelia, ktoré opisuje Ježišov život inak, ako to je v Evanjeliách podľa Matúša, Marka, Lukáša či Jána. Hlavná zmena spočíva v tom, že podľa Barnabáša nebol Ježiš ukrižovaný a tiež nevstal z mŕtvych. Podobnú verziu opisuje aj Korán, vysvetľuje BBC.
Islam totiž považuje Ježiša za jedného z prorokov. Rozchádza sa tak s učením kresťanstva. Korán píše, že Ježiša od ukrižovania zachránil Alláh a vzal ho do neba.
Tolerancia náboženstiev
Biskup Bečara Rai, predstaviteľ episkopálnej komisie pre média v Libanone povedal, že kresťania proti seriálu protestovali, pretože prekrúca udalosti zo života Krista. "Uvedomili sme si, že udalosti v 17 dieloch seriálu vysielaného oboma stanicami sú zobrazované úplne alebo čiastočne mylne a sú v rozpore s Bibliou," povedal Rai.
V Libanone žijú zhruba rovnako veľké komunity kresťanov, šíitov a sunitov. Politikou štátu je vzájomná tolerancia náboženstiev. Minister informácií Tarek Mitri preto vyhlásil, že síce odmieta cenzúru, ale so zrušením seriálu súhlasí z dôvodu zachovania náboženskej rôznorodosti v krajine.
Po tom, ako sa v roku 1943 Libanon osamostatnil od Francúzska, krajinu ovládli kresťania. Moslimské snahy o reformu viedli k občianskej vojne, ktorá začala v roku 1975. V roku 1989 bola podpísaná dohoda, ktorá ukončila vojnu a rozdelila moc. Prezidentské kreslo prislúcha kresťanom, premiérske sunitom a parlamentu šéfujú šíiti. V parlamente je 128 poslancov, z ktorých je polovica kresťanov a druhú polovicu tvoria moslimovia, uvádza agentúra AP.