NIAMEY. Niger čelí najhoršiemu nedostatku potravín vo svojej histórii. Podľa predstaviteľov Svetového potravinového programu OSN (WFP) takmer polovica populácie - 7,3 milióna ľudí - skoro nemá čo jesť, informovala dnes britská spravodajská stanica BBC na svojej stránke.
Podľa hovorcu WFP obyvatelia dedín v Nigeri považujú situáciu za horšiu ako v roku 2005, keď tisíce ľudí zomreli hladom.
Po dlhšom období sucha zasiahli v uplynulých dňoch časti krajiny dažde, pri ktorých zahynulo najmenej šesť ľudí a vyše 67.000 muselo opustiť svoje domovy. Rieka Niger, tretia najväčšia v Afrike, dosiahla najvyššiu úroveň za 80 rokov.
WFP tvrdí, že 17 percent detí (jedno z piatich) je akútne podvyživených. Tento údaj z údajov získaných v máji a júni je nad úrovňou 15-percentného prahu, pri ktorom sa vyhlasuje mimoriadna situácia.
Charitatívna organizácia Helen Keller International (HKI) obvinila medzinárodné spoločenstvo, že účinne nereaguje na opakované výzvy o pomoc pre Niger. Šéf HKI pre Afriku Sean Baker povedal BBC, že ak sa množstvo pomoci nezvýši, zomrú ďalšie desaťtisíce detí. Podľa neho však vláda Nigeru robí všetko, čo je v jej silách.
Súčasné zrážky však prišli príliš neskoro, aby zachránili tohtoročnú úrodu. Po väčšinu rokov, keď nastane výpadok hlavných plodín, prežijú aspoň vedľajšie plodiny, vysvetlila Christy Collinsová z humanitárnej organizácie Mercy Corps. Tento rok však počas vegetačného obdobia pršalo tak málo, že nerozkvitlo nielen proso na poliach, ale došlo aj k výpadku druhotných krmív pre zvieratá.