VARŠAVA. V rozhovore pre poľskú agentúru PAP pri príležitosti dnešného 30. výročia ich začiatku v gdanských lodeniciach súčasne zdôraznil ich pokojný charakter a rozumnú organizáciu.
"Otvorili sme cestu k slobode aj všetkým krajinám strednej a východnej Európy a republikám (bývalého) Sovietskeho zväzu," uviedol s poukázaním na priekopnícku úlohu Poľska v procese rozpadu komunistického impéria. Navyše sa podarilo nezopakovať chyby Josifa V. Stalina alebo Fidela Castra, čo znamená, "že sme si moc nenechali pre seba, ale odovzdali sme ju národu a demokracii".
Za neoceniteľnú pre úspešnosť udalostí z augusta 1980 označil Lech Walesa úlohu pápeža Jána Pavla II. "On nás zhromaždil k modlitbám. A zjednotene sme videli, koľko nás je a nechali sme sa ďalej viesť," povedal laureát Nobelovej ceny mieru.
Štrajk v gdanských lodeniciach, ktorý skončil 31. augusta 1980 dohodou medzi poľskou vládou a štrajkovým výborom obsahujúcou politické i ekonomické ústupky robotníkom, si pripomenú v severopoľskom prístavnom meste v posledný augustový deň veľkolepým programom v centre vtedajšieho diania - lodeniciach.
Návštevníci uvidia v réžii Roberta Wilsona z USA kompiláciu divadelného, hudobného a recitačného umenia. Predstavenie potrvá viac ako dve hodiny a predstavia sa v ňom okrem iného populárna poľská herečka Krystyna Jandová, ale aj britská hudobná legenda, speváčka Marianne Faithfullová.
Program s názvom Solidarita - Tvoj anjel sa volá sloboda bude alegorickou adaptáciou novodobých poľských dejín, ale súčasne by mal byť aj všeobecne platným apelom za slobodu.