Washington 24. mája (TASR) - Líder demokratickej väčšiny v americkom Senáte a senátor za štát Južná Dakota Tom Daschle dnes vyhlásil, že využije nový pomer hlasov v hornej komore zákonodarného zboru na to, aby zmiernil niektoré časti konzervatívnej agendy prezidenta Georgea W. Busha.
T. Daschle sa prakticky stal lídrom senátnej demokratickej väčšiny po dnešnom rozhodnutí vermontského senátora Jamesa Jeffordsa vystúpiť z radov republikánov a stať sa nezávislým. Daschle tak na poste lídra senátnej väčšiny vystrieda republikána Trenta Lotta.
Vermontský senátor Jeffords dal svojim rozhodnutím Senát do rúk demokratom, ktorí v ňom budú mať kontrolu po prvý raz od roku 1994. Až doteraz mali republikáni aj demokrati v Senáte po 50 kresiel, pričom rozhodujúci "tajbrejkový" hlas mal americký viceprezident republikán Dick Cheney, ktorý doteraz rozhodoval v prospech republikánov. Demokrati tak budú mať odteraz v Senáte väčšinu pomerom kresiel 50:49. Vplyv Jeffordsonovho rozhodnutia je bezprecedentný. Ešte nikdy v americkej histórii neprešla moc do rúk inej strane inak ako prostredníctvom volieb.
Tom Daschle sa zároveň vyslovil za "principiálny kompromis" medzi oboma stranami: "Nemôžeme im diktovať, no ani oni nemôžu diktovať nám." Zároveň poznamenal, že dvoma najbližšími prioritami v agende demokratov budú revízia a prepracovanie programov vzdelávania, ktoré sa práve prerokúvajú v Senáte a úsilie o zavedenie nových reštrikcií na organizácie zdravotníckej starostlivosti.
Republikánsky líder v Senáte Trent Lott ponúkol Jeffordsovi v úsilí o jeho udržanie v radoch republikánov viac finančných prostriedkov na jeho preferovanú oblasť vzdelávania a zároveň sa ho snažil "zlákať" aj zrušením časového obmedzenia na poste predsedu výboru pre vzdelávanie. Demokrati však tiež v tomto smere nezaváhali a ponúkli mu miesto predsedu výboru pre životné prostredie a verejné práce.
Senátor Jeffords vo vermontskom Burlingtone vyhlásil, že v poslednom čase sa mu zle spolupracovalo s Bushom a ostatnými republikánskymi lídrami a rovnako aj im s ním. "Keď sa poohliadnem za minulosťou, vidím stále viac a viac zásadných otázok, na ktoré nemáme s prezidentom Bushom rovnaký názor," vyhlásil už nezávislý umiernený senátor v emotívnom vyjadrení na tlačovej konferencii. Teraz jeho odchod znamená historickú zmenu v politickej moci v americkom zákonodarnom zbore, pretože prezident Bush sa už nemôže spoliehať na väčšinu v Senáte, ktorý je rozhodujúcim pri prijímaní dôležitých zákonov.
Hovorkyňa Bieleho domu Claire Buchanová v reakcii na Jeffordsov prestup uviedla, že prezident Bush je síce veľmi sklamaný, ale je si vedomý skutočnosti, že zastáva svoj post preto, aby dosiahol určité výsledky pre blaho amerického národa. "A preto bude i naďalej pokračovať v spolupráci s republikánmi a demokratmi," uzavrela hovorkyňa Bieleho domu.