ISLAMABAD. V povodňami sužovanom Pakistane sa potvrdil výskyt smrteľnej, vodou prenášanej cholery a humanitárni pracovníci predpokladajú, že nejde o jediný izolovaný prípad, informovala dnes OSN. Cholera je najnovšou hrozbou pre milióny ľudí, postihnutých katastrofálnymi povodňami.
Pakistan dnes zrušil plánované veľkolepé oslavy Dňa nezávislosti vzhľadom na záplavy, ktoré vážne narušili ekonomiku krajiny a oslabili jej politickú stabilitu v čase, kedy USA potrebujú jej stabilnú spoluprácu v boji s islamským extrémizmom.
Zvyčajné oslavy výročia vyhlásenia nezávislosti Pakistanu od Británie v roku 1947, sprevádzané polnočným ohňostrojom, dnes zrušili. Nezávislosť Pakistanu si krajina pripomenula ráno slávnostným vztýčením zástavy za účasti premiéra Júsufa Rézu Giláního. Televízie vysielali filmy o prvých rokoch nezávislosti.
Do krajiny pricestuje Pan Ki-mun
Predstavitelia vlády sa venujú návštevám obetí povodní. V Pakistane tiež očakávajú príchod generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.
Pakistanský premiér Júsuf Réza Gilání dnes vyhlásil, že katastrofálne záplavy v krajine postihli až 20 miliónov ľudí. OSN predtým odhadovala ich počet na 14 miliónov. Gilání požiadal o medzinárodnú pomoc. Povedal, že povodne zabili 1384 ľudí, zranili ďalších 1630 a zničili 730.000 domov.
"Prívalové dažde a zničujúce záplavy urobili z 20 miliónov ľudí bezdomovcov, zničili úrodu na poliach a zásoby potravín v obchodoch a skladoch v hodnote miliárd dolárov, odniesli mosty, cesty, narušili komunikačné a energetické siete," informoval dnes.
Prvý prípad výskytu cholery sa plne potvrdil v meste Mingora v údolí Svát na severozápade Pakistanu, informoval dnes hovorca OSN Marizio Giuliano. Ďalšie podozrivé prípady sledujú a zdravotníci reagujú na všetky prípady hnačiek, ako keby to bola cholera, povedal.
Cholera je podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie "akútna črevná infekcia vyvolá požitím jedla či vody kontaminovanej baktériou vibrio cholerae". Bez poskytnutia rýchlej liečby môže viesť k akútnej dehydratácii a smrti postihnutého. Po záplavách je jednou z priorít zabrániť prepuknutiu cholery.
Indus zasiahli ďalšie povodňové vlny
Kríza v Pakistane vypukla koncom júla, kedy krajinu od hornatého severozápadu postupne zasiahli silné monzúnové dažde. Zničili stovky tisíc domov a odniesli takmer 700.000 hektárov poľnohospodársky obrábanej pôdy.
Najväčší vodný tok v krajine, rieku Indus, dnes zasiahli ďalšie povodňové vlny, ktoré ohrozujú priľahlé mestá v južnej provincii Singh. Indus sa rozšíril na niektorých miestach až na 25 kilometrov, čo je 25-násobok zvyčajnej šírky toku v monzúnovom období.
Americký prezident Barack Obama zablahoželal Pakistanu pri príležitosti Dňa nezávislosti, ktorý je aj výročím oddelenia krajiny s moslimskou väčšinou obyvateľstva od Indie. Obama zdôraznil, že USA neopustia Pakistan v čase, kedy naliehavo potrebuje pomoc.
"Dodržíme záväzok pomáhať Pakistanu a budeme spolupracovať s vami a medzinárodným spoločenstvom pri rekonvalescencii, ktorá vráti vášmu národu dynamickú vitalitu," uviedol Obama vo vyhlásení.
Zdroj: Associated Press