ŽENEVA. Spojené štáty americké a Európska únia ostro kritizovali odsúdenie siedmich náboženských lídrov v Iráne na 20 rokov odňatia slobody. Podľa šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej tým došlo k porušeniu záväzkov Iránu voči medzinárodnej dohode o občianskych a politických právach.
Odsúdení náboženskí lídri sú významnými predstaviteľmi bahájskeho spoločenstva, ktoré iránsky režim od islamskej revolúcie v roku 1979 prenasleduje. Informovala o tom tlačová služba bahájskeho spoločenstva Bahá'í World News Service.
Vo svojom vyhlásení zo štvrtka ministerka uviedla, že spojené štáty sú "hlboko znepokojené pokračujúcim prenasledovaním bahájov a iných náboženských menšín vládou v Iráne". "Sloboda náboženského vyznania je základné právo ľudí každej viery a presvedčenia na každom mieste," uviedla Clintonová. "Spojené štáty sú odhodlané brániť slobodu náboženského vyznania po celom svete a na bahájske spoločenstvo v Iráne sme nezabudli," píše sa v jej vyhlásení s tým, že "budeme aj naďalej vyzývať iránsku vládu, aby rešpektovala základné práva všetkých svojich občanov v súvislosti s jej medzinárodnými záväzkami".
Podporu príslušníkom prenasledovaného spoločenstva okrem niekoľkých európskych krajín vyjadrila aj vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová. "Európska únia vyjadruje svoje vážne obavy týkajúce sa odsúdenia siedmich bahájskych lídrov v Iráne na 20 rokov odňatia slobody a vyzýva na ich okamžité prepustenie," píše sa v jej vyhlásení.
"Verdikt je, zdá sa, založený na príslušnosti obžalovaných k náboženskej menšine a v súdnom procese došlo k vážnym formálnym chybám, pričom (verdikt) nerešpektuje medzinárodné záväzky Iránu voči Medzinárodnému paktu Organizácie Spojených národov o občianskych a politických právach (ICCPR), ani právo na spravodlivý proces podľa národného zákonodarstva," dodala Ashtonová.
Irán zatkol siedmich bahájskych lídrov v máji 2008 a tento rok ich postavil pred súd s obvinením, že "vykonávali špionáž pre cudzincov a spolupracovali s Izraelom". Proces s nimi sa oficiálne skončil 14. júna a 8. augusta súd oznámil, že ich odsudzuje na 20 rokov odňatia slobody. Pred uväznením boli siedmi baháji aktívnymi členmi iránskeho bahájskeho spoločenstva, ku ktorému sa hlási viac ako 300 tisíc ľudí. Patria medzi 38 bahájov, ktorých iránske úrady v súčasnosti väznia.
Bahájska viera je najmladšie svetové náboženstvo, ktorého dejiny sa začali písať v roku 1844. Zakladateľom bahájskej viery bol Bahá´u´lláh z Teheránu vo vtedajšej Perzii. V Iráne predstavuje bahájske spoločenstvo najväčšiu náboženskú menšinu. Bahájska viera hlása porozumenie, mier a jednotu medzi ľuďmi a náboženstvami sveta. Na Slovensku je bahájske spoločenstvo oficiálne registrovaným náboženstvom.