MOSKVA. Potopenie jadrovej ponorky Kursk pred desiatimi rokmi dalo Vladimirovi Putinovi ponaučenie, ktoré formovalo jeho vedenie Ruska: Keď dôjde ku katastrofe, prevezmi kontrolu médií - najmä televízie.
Po kritickom spravodajstve o potopení Kurska na začiatku jeho prezidentského úradu dal Putin všetky národné televízne stanice pod vládnu kontrolu. Zároveň začal využívať televízne zábery, na ktorých osobne rieši krízové situácie. Takéto spravodajstvo presvedčuje mnoho Rusov, že on je tou jedinou osobou, na ktorú sa možno spoľahnúť pri zaisťovaní bezpečia.
Imidž v štýle macha
Počas svojho osemročného vládnutia na poste prezidenta a uplynulých dvoch rokov vo funkcii premiéra sa Putin naučil používať televíziu na pestovanie imidžu lídra v štýle "macha", milovaného ruským národom. Zverejnené zábery ho zachytili ako pilotuje stíhačky, s odhalenou hruďou jazdí na koni cez nehostinné hory alebo sa mazná so sibírskymi tigrami. Kdekoľvek ide, stretáva sa s oddanými zástupmi a servilnými predstaviteľmi, uviedla dnes tlačová agentúra Associated Press.
Jeho majstrovské ovládanie televízie sa naplno ukázalo v nedávnych týždňoch, keď prevzal vedenie úsilia na likvidáciu ničivých prírodných požiarov a pomoci tisícom ľudí, ktorí prišli o svoje domovy.
Oblečený v rifliach a košeli Putin cestoval po dedinách postihnutých požiarmi, kde utešoval plačúce ženy a sľuboval, že ich domy budú pred zimou opäť postavené.
V protipožiarnom lietadle tento týždeň premiér na poste kopilota zhadzoval tony vody na horiace lesy a odvolaním hrozil miestnym lídrom, ktorí neurobili dosť pre boj s požiarmi alebo pre pomoc obyvateľom.
Prezident Dmitrij Medvedev, Putinov mladší partner pri vládnutí krajiny, je zobrazovaný médiami najmä ako sa stretáva so zodpovednými predstaviteľmi a prijíma telefonáty o protipožiarnej operácii od premiéra.
Tichým odkazom je, že Putin je ten, s ktorým možno rátať pri ochrane Ruska a jeho ľudí, konštatuje Associated Press.
Jazdil na skútri
Rozdielna situácia nastala, keď sa ponorka Kursk 12. augusta 2000 potopila a Putin dovolenkoval s rodinou v čiernomorskom letovisku Soči. Dovolenku vtedy neprerušil a jeho najpamätnejším činom počas prvých dní krízy bola jazda na vodnom skútri.
Zmätené námorné velenie pred spustením pátrania po poškodenej ponorke hodiny váhalo, márniac tak čas, ktorý zostával uväzneným námorníkom. Vláda následne odmietla ponuky západnej pomoci a tvrdohlavo vysielala ruské miniponorky na zbytočné pokusy o pomoc. Putin sa vrátil do Kremľa až vtedy, keď bolo jasné, že nikto zo 118-člennej posádky neprežil.
Dve televízne siete vlastnené oligarchami Vladimirom Gusinským a Borisom Berezovským obvinili vládu zo zodpovednosti za zlyhanie záchrannej operácie a odkryli klamstvá v oficiálnych vyhláseniach. Kritické správy výrazne prispeli k verejnému pobúreniu.
Putin bol rozzúrený. V priebehu roka obaja oligarchovia žili v exile a ich televízne stanice sa dostali pod vládnu kontrolu.
"Kursk bol pre Putina silným sklamaním," uviedol vojenský a politický analytik Alexander Golc. "Čelil hanebným a drzým klamstvám (armády) a bol veľmi popudený mediálnym zobrazovaním jeho bezmocnosti."
Podľa Golca urobil Putin z celej záležitosti početné závery - "prvý, že musí spraviť poriadok s masmédiami, osobitne televíziou".