NEW YORK, BRATISLAVA. Už o necelý mesiac si svet pripomenie teroristické útoky na Spojené štáty z 11. septembra 2001. Po deviatich rokoch sa zrejme viac ako o útokoch bude hovoriť o islame a jeho odporcoch.
Spaste sa pálením Koránu
Floridská konzervatívna cirkev Dove World Outreach Center totiž pozvala moslimov, aby na výročie útokov spálili posvätnú knihu islamu Korán priamo v kostole. Pastor cirkvi Terry Jones podľa serveru Huffington Post hovorí, že „ich cieľom je dať moslimom šancu konvertovať na kresťanstvo“.
Islam je podľa neho násilné a utláčajúce náboženstvo, kým Ježiš Kristus je jedinou správnou cestou.
Pálenie Koránu cirkev organizuje každoročne, no tentoraz na to reagovala aj káhirská univerzita al-Azhar, jedna z najstarších univerzít na svete a zároveň najvýznamnejšie vzdelávacie stredisko sunnitských moslimov. Tá americkú cirkev obvinila, že šíri „nenávisť a diskrimináciu“. Vyzvala ostatné americké cirkvi, aby túto aktivitu odsúdili. Viaceré tak urobili.
Mešita blízko Ground Zero
Na oslavu výročia sa chystá aj najznámejší európsky odporca islamu Holanďan Gert Wilders. Chce sa zúčastniť na veľkej demonštrácii na protest proti výstavbe moslimského centra, ktorého súčasťou má byť aj mešita, v blízkosti Ground Zero, teda mieste, kde pred teroristickým útokom stáli dve veže Svetového obchodného centra.
Proti mešite je podľa prieskumu 53 percent Newyorčanov. Vyhovel im aj dopravný podnik a od budúceho týždňa tak budú New Yorkom jazdiť autobusy s fotografiou Dvojičiek po náraze lietadiel s otázkou Prečo tam?
Odporcov výstavby mešity rozhnevala aj pondelňajšia správa, podľa ktorej ministerstvo zahraničia zaplatilo imámovi Faisalovi Abdalovi Raufovi, ktorý je za výstavbou centra, turné po krajinách Blízkeho východu. Má tam hovoriť o „živote moslimov v Amerike a náboženskej tolerancii“, oznámil hovorca ministerstva, podľa ktorého ide o umierneného duchovného.
Republikáni: Je to radikál
Republikáni si to však nemyslia. Tvrdia, že ide o radikála, ktorý kladie časť viny za útoky z 11. septembra na Američanov a označujú ho za radikála. Nepáči sa im ani jeho zmierlivý postoj k palestínskemu Hamasu.
V pozadí sporov o podstatu islamu tak zostáva fakt, že o mesiac uplynie deväť rokov od útokov, pri ktorých zomrelo asi tritisíc ľudí.