BUDAPEŠŤ. Maďarské opozičné strany v stredu odmietli novelu zákona o médiách ako nedemokratickú, pretože podľa nich zvýši vplyv vlády na verejnoprávne médiá. Nové pravidlá otvorili cestu premiérovi Viktorovi Orbánovi, aby vymenoval na nasledujúcich deväť rokov Annumáriu Szalaiovú za šéfku novovytvoreného Národného úradu pre médiá a telekomunikácie (NMHH).
Podpredseda frakcie LMP Gergely Karácsony uviedol, že zmeny môžu premeniť verejnoprávne médiá, ktoré zahŕňajú televízne a rozhlasové stanice ako aj spravodajskú agentúru, na "hlásnu trúbu vlády". László Kovács zo Socialistickej strany zdôraznil, že novela nezodpovedá európskym štandardom.
Nový maďarský prezident Pál Schmitt v utorok podpísal novelu zákona o médiách, ktorej cieľom je reštrukturalizácia štátnych médií a zlúčenie orgánov telekomunikačného a mediálneho dohľadu. Sporná legislatíva, ktorú parlament schválil 22. júla, tak začala v stredu platiť napriek výhradám opozičných strán a medzinárodných organizácií. Podľa nového zákona doterajší Národný telekomunikačný úrad (NHH) a Republikovú radu pre rozhlas a televíziu (ORTT) nahradí jediný dozorný orgán, NMHH. V rámci NMHH bude pôsobiť aj nová mediálna rada.
Súčasťou zmien je transformácia štátnych rozhlasových a televíznych kanálov (Magyar Rádió, MTV a Duna TV) ako aj tlačovej agentúry MTI na neziskové organizácie zastrešované novozriadenou nadáciou, ktorú bude riadiť samostatná rada. Šiestich členov rady zvolí parlament, ďalšieho člena a predsedu bude vymenúvať predseda NMHH. Vlastníkmi verejnoprávnych rozhlasových a televíznych staníc boli aj predtým štátne nadácie, zatiaľ čo MTI bola v priamom vlastníctve maďarského parlamentu.