KYJEV. Hladomor z obdobia rokov 1932 - 1933 nevníma ako genocídu a udelenie titulov Hrdinu Ukrajiny Romanovi Šuchevičovi a Stepanovi Banderovi, niekdajším lídrom ukrajinských nacionalistov, považuje za veľkú chybu novovymenovaný šéf ukrajinského Inštitútu pamäti národa (IPN) Valerij Soldatenko.
Vyplýva to z obsahu rozhovoru, ktorý poskytol pre dnešné vydanie ukrajinskej mutácie denníka Kommersant.
Podľa Soldatenka bol hladomor tragédiou, ktorú vyvolal Stalin a jeho blízki spolupracovníci (Molotov, Kaganovič, Kosior, Čubar). Zdôraznil, že nie je jeho cieľom ospravedlňovať vtedajšie metódy kolektivizácie, avšak domnieva sa, že treba zohľadniť vtedajšiu geopolitickú situáciu krajiny (Sovietskeho zväzu) a prebiehajúce procesy, ktoré zákonite viedli k ďalšej svetovej vojne.
Hladomor nebol genocídou Ukrajincov. Nikto vtedy sediac na tróne nerozhodol o tom, ako by sa dalo ukrajinský národ vyhladovať na smrť, podčiarkol.
Soldatenko sa vyjadril aj k udeleniu titulov Hrdina Ukrajiny in memoriam Stepanovi Banderovi, kontroverznému lídrovi ozbrojenej zložky Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), známej aj pod označením Banderovci, či bývalému veliteľovi Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) Romanovi Šuchevičovi.
V januári tohto roku vtedajší ukrajinský prezident Viktor Juščenko signoval aj dokument, v zmysle ktorého boli obe organizácie súčasťou boja za nezávislosť Ukrajiny. Už skôr rehabilitoval bývalých členov UPA, ktorá mala na svedomí množstvo aj brutálnych vrážd viacerých Ukrajincov, ale aj Poliakov, židov a občanov Československa, hlásiacich sa k iným hodnotám ako Banderovci.
Ako konštatoval Soldatenko, Šuchevič nemal dostať tento titul, pretože hrdinom Ukrajiny nemôže byť človek, nosiaci vojenskú hodnosť štátu-agresora okupujúceho svojho času nielen niekdajší Sovietsky zväz, ale aj ďalšie európske štáty.
Podľa jeho názoru bolo ocenenie dôstojníka nemeckého Wehrmachtu týmto titulom signálom, že možno urobiť čokoľvek a nepredchádzalo mu ani minimálne vedecké skúmanie pôsobenia tejto nacionalistickej osobnosti. Išlo o rozhodnutie, ktorého ciele boli výlučne politické, dodal.
Podľa Soldatenka udelenie spomínaných titulov, ktorých zrušenie už krátko po nástupe do funkcie avizoval Juščenkov nástupca v prezidentskom úrade Viktor Janukovyč a proti ktorému pozdvihli svojho času hlas vedecké i akademické kruhy, nevrhlo dobré svetlo na ukrajinskú politiku, ani samotných politikov postsovietskej republiky.