MOSKVA. Ruské úrady dnes prvýkrát potvrdili lesné požiare v rádioaktívne zamorených oblastiach. Experti varovali pred možnosťou, že pri ohňoch i ich hasení sa môžu rádioaktívne častice pôdy rozvíriť a dostať do vzduchu.
Len v Brjanskej oblasti pri ukrajinskej a bieloruskej hranici narátali v posledných dňoch 28 požiarov na ploche 269 hektárov, informoval Federálny úrad lesného hospodárstva. Región je zamorený v dôsledku Černobyľskej havárie v roku 1986. Ruský hlavný hygienik i ministerstvo civilnej obrany požiare v tejto oblasti predtým popreli, organizácia Greenpeace však obvinila úrady z podceňovania nebezpečenstva.
Položte mapy na seba
Požiare zaznamenali aj v ďalších oblastiach vystavených rádioaktivite ako je okolie Čeľjabinska na Urale. "Sú mapy s rádioaktívnym zamorením a mapy s požiarmi. Keď položíte tieto mapy na seba, každému je jasné, že v rádioaktívnych oblastiach horí," citovala úrad lesného hospodárstva agentúra Interfax.
Ministerstvo pre mimoriadne situácie medzitým oznámilo, že územie postihnuté lesnými požiarmi v strednom Rusku, sužovanom najhoršou vlnou horúčav od začiatku vedenia záznamov pred 130 rokmi, sa od utorka zmenšilo takmer o polovicu: zo 180.000 na približne 93.000 hektárov.
Stovky ohnísk
Za posledných 24 hodín zahasili 314 požiarov, objavilo sa však 290 nových ohnísk. Celkovo bolo podľa ministerstva dnes dopoludnia aktívnych 612 ohnísk, z nich 56 veľkých. Situácia v Moskve sa zlepšila, meteorológovia však varovali, že v najbližších dňoch môže znova dôjsť k jej zhoršeniu.
Pri požiaroch prišlo dosiaľ o život najmenej 52 ľudí a vyše 3500 ľudí prišlo o strechu nad hlavou. Požiare spôsobili Rusku aj značné ekonomické škody, krátkodobé hospodárske straty sa odhadujú na 15 miliárd dolárov (11,42 mld. eur). Ruské médiá dnes informovali, že v krajine dochádza k nárastu cien potravín o 15 až 20 percent.
Smog príde do Poľska
Mraky dymu z prírodných požiarov v európskej časti Ruskej federácie smerujú na západ.
Podľa prepočtov Nemeckej meteorologickej služby (DWD) dorazia pravdepodobne v nasledujúcich troch dňoch nad územie Poľska a južné regióny Švédskeho kráľovstva. Dotknúť by sa však mohli údajne aj východných oblastí spolkovej republiky.
Predbežne nie je známe, či sú súčasťou týchto mrakov aj rádioaktívne čiastočky.
DWD niekoľkokrát denne preratúva smerovanie mrakov z oblastí sužovaných požiarmi, výsledky meraní poskytuje potom Spolkovému úradu pre ochranu pred žiarením (BfS), ktorý posudzuje možné riziká.
Počasie kontrolujú meracie sondy
Zo 48 meracích staníc zhromažďuje zväčša automaticky aj informácie o rádioaktivite v ovzduší a zrážkach. Pri prekonaní maximálne povolených hodnôt vyvolávajú zariadenia poplach v centrále DWD v Offenbachu.
Hovorca BfS, ktorý rádioaktivitu ovzdušia kontroluje navyše s pomocou 1800 meracích sond, Florian Emrich dnes pre agentúru DPA zdôraznil, že z rádiologického hľadiska Nemecku nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Šírenie rádioaktívnych látok pri lesných požiaroch je totiž - na rozdiel od vývoja po havárii v Černobyle, keď sa po explózii v JE dostali do veľkých výšok a dokázali prekonať veľké vzdialenosti - regionálne limitovaným javom.