MOSKVA. Uviedla to dnes tlačová agentúra DPA.
Greenpeace vyzval ruskú vládu, aby bezodkladne prijala opatrenia a ľudí čestne informovala. Ochranári varovali, že požiare môžu zvíriť rádioaktivitou zamorené častice.
"Vláda sa znovu dopúšťa chyby - uvádza ľudí do omylu," vyhlásilo Greenpeace. Ruské úrady pritom varovanie pred rádioaktivitou odvolali.
V okolí Čeľjabinska na Urale horí podľa ochranárov asi 400 ohnísk požiarov. V blízkosti sa nachádza zariadenie na regeneráciu palivových tyčí atómových reaktorov.
Od atómového nešťastia v roku 1957 je územie kvôli ožiareniu považované za jedno z najnebezpečnejších na svete. Z rádioaktívneho hľadiska bolo po nehode v Černobyle nebezpečných aj 28 požiarov v Brjanskej oblasti na Ukrajine, uviedol Greenpeace.
Búrka prečistila vzduch, americkí diplomati môžu dočasne opustiť Moskvu
Americkí diplomati pracujúci na ambasáde v Moskve a ich rodinní príslušníci sa dočasne môžu vrátiť z ruskej metropoly sužovanej smogom do zámoria.
Ako informoval v noci nadnes vo Washingtone hovorca rezortu zahraničných vecí USA Philip Crowley, ministerstvo povolilo takmer stovke zamestnancov veľvyslanectva krajiny v Moskve a ich rodinným príslušníkom, aby na 30 dní opustili miesto svojho pôsobenia.
Na ambasáde zostanú iba experti, ktorí budú s ruskou vládou konzultovať o možnostiach pomoci americkej strany pri likvidácii prírodných požiarov v Ruskej federácii. Z osobitného fondu už veľvyslanectvo USA poukázalo na pomoc poškodeným 50.000 dolárov.
Situácia v ruskom hlavnom meste sa medzičasom výrazne zlepšila, pretože utorková večerná búrka sa postarala o prečistenie ovzdušia a navyše došlo aj k poklesu teploty vzduchu. Dnes ráno klesol obsah škodlivín v ovzduší podstatne pod maximálne povolenú hranicu, výnimkou bol iba obsah uhľovodíkov. Akoby opatrne vykuklo aj slniečko.
Podľa oficiálnej bilancie ministerstva pre mimoriadne situácie, v utorok registrovali v Rusku ešte vyše 550 prírodných požiarov na celkovej ploche viac ako 170.000 hektárov, z nich 68 veľkých zasahuje územie s rozlohou 80.000 hektárov.
Denníky kritizujú predstaviteľov krajiny za prístup k požiarom
Ruská tlač v stredu pokračovala v kritických hodnoteniach reakcie oficiálnych miest na najhoršie lesné požiare v histórii krajiny, pričom si všíma najnovší čin premiéra Vladimira Putina pózujúceho ako pilot hasičského lietadla. Ako uvádza popredný ekonomický denník Vedomosti, táto známa taktika je výsledkom "tunelového videnia" tvorcov jeho public relations, ktorí sa domnievajú, že "televízne zábery Putina za čohosi kormidlom je večnou náplasťou na jeho klesajúcu popularitu". Naráža tak na výsledky posledných prieskumov, ktoré konštatujú úpadok obľúbenosti Putina ako aj prezidenta Dmitrija Medvedeva, hoci zatiaľ nie je jasné, do akej miery sa na týchto číslach podpísali požiare.
"V typickom siláckom štýle Putin vzlietol do vzduchu v cisternovom lietadle, aby hasil požiare v jednej z najhoršie postihnutých oblastí," píše vo svojom článku denník Vedomosti. Podľa autora mal najnovší výlet premiéra "zdôrazniť, že úrady majú navrch". Tvorcovia jeho PR "nedokážu vymyslieť nič iné, než ho opäť posadiť za riadenie lietadla, traktora alebo ponorky alebo nechať skoliť medveďa na Ďalekom severe alebo zachraňovať tigre na Ďalekom východe," dodáva článok v narážke na iné známe činy Putina.
Vedomosti kritizujú aj zlyhania regionálnych predstaviteľov v najhoršie postihnutých oblastiach vrátane moskovského starostu Jurija Lužkova. Ten sa namiesto riešenia krízy zotavoval zo "športového zranenia" mimo mesta.
Sarkastický komentár si neodpustil ani zvyčajne prokremeľský denník Moskovskij komsomolec, podľa ktorého ruské úrady "hrdinsky (ak veríte televíznym správam) bojujú proti lesným požiarom" po tom, ako im "hneď od začiatku umožnili dosiahnuť katastrofické rozmery". V tejto súvislosti poukazuje na rozhodnutie zmeniť zákony o lesníctve a pýta sa, či by "celý systém štátnej správy" nemal preukázať svoje schopnosti práve v mimoriadnych situáciách.