Jeruzalem 21. mája (TASR) - Vládna kríza v Izraeli po odchode dvoch náboženských strán zo širokej koalície podporujúcej kabinet premiéra Ariela Šarona, ktorá by mohla viesť až k vypísaniu predčasných volieb, vytvára ďalšiu neistotu pre mierový proces s Palestínčanmi.
Ako konštatuje francúzska tlačová agentúra AFP, politická kríza v židovskom štáte vyvoláva obavy na oboch stranách izraelsko-palestínskeho konfliktu.
"Riziku predčasných volieb je reálne a takýto vývoj by poškodil mierový proces," povedal pre AFP politický analytik David Kimše z telavivskej Izraelskej rady pre medzinárodné vzťahy.
Podľa palestínskeho politológa Chalíla Šikakího by v predčasných voľbách mohla získať väčšinu v izraelskom parlamente a teda vytvoriť vládu radikálna pravica, ktorá nie je naklonená mierovému procesu.
Ariel Šaron v pondelok odvolal zo svojej vlády štyroch ministrov z ultraortodoxnej strany Šas a štátnych tajomníkov za ďalšiu náboženskú stranu Judaizmus Tóry, ktorí v parlamente hlasovali proti návrhu balíka ekonomických opatrení, zameraných na vyrovnanie rozpočtového deficitu vyvolaného nižšími príjmami z daní a vyššími výdavkami na obranu.
Po odvolaní štyroch ministrov za stranu Šas, ktorá je tretím najsilnejším politickým subjektom v Knesete, zo solidarity z vlády vystúpil aj piaty minister strany, ktorý sa hlasovania v parlamente nezúčastnil.
Rozhodnutie Ariela Šarona o odvolaní ministrov a štátnych tajomníkov za Šas a Judaizmus Tóry vstúpi do platnosti v stredu o polnoci, dokedy by sa dal odchod náboženských strán z vládnej koalície zvrátiť. Premiér opätovne predložil návrh ekonomických opatrení do parlamentu a poslanci o ňom budú hlasovať práve v stredu.
Zdá sa však, že ani Šaron, ktorý svojmu okoliu vydal prísny príkaz, aby s náboženskými stranami nezačínali rokovania o riešení krízy, ani Šas ustúpiť nemienia. Parlamentné voľby v Izraeli by sa normálne mali konať až v októbri 2003.
Podľa analytika Marka Hellera z Centra strategických štúdií na univerzite v Tel Avive však nejde o skutočnú politickú krízu a "koaličné strany sa nakoniec dohodnú". Čo sa týka vplyvu prípadných predčasných volieb na mierový proces, "voľby by zmrazili, čo už je zmrazené", domnieva sa Heller.
"Ariel Šaron by musel prijať tvrdé opatrenia súvisiace s palestínskym problémom, aby si zabezpečil opätovné zvolenie. Ale na druhej strane odchod strany Šas by zvýšil v koalícii váhu Strany práce, ktorá je mierovému procesu s Palestínčanmi viac naklonená," dodáva politický analytik.
"Táto kríza dáva Strane práce kľúčovú pozíciu a ak dokážu konať múdro, podarí sa im presadiť obnovenie politických rozhovorov s Palestínčanmi," povedal na záver Heller.
Podľa palestínskeho analytika Šikakího by náboženské strany v širokej koalícii mohla nahradiť centristická laická strana Šinuj, ktorá by prispela k rovnováhe vo v súčasnosti priveľmi pravicovej vláde.