BERLÍN. Kým v nemeckej spolkovej krajine Sasko sa už začalo s odstraňovaním následkov ničivých záplav z uplynulých dní, v susednom Brandenbursku kulminovala hladina riek Nisa a Spréva iba dnes.
Jedna z hrádzí južne od Gubenu neodolala náporu vodných más, voda však prenikla iba do dvoch ulíc v okolí riečneho koryta, zvyšok mestečka nezaplavila. Na poľskej strane hraníc v Gubine však došlo k zaplaveniu viacerých ulíc.
Povodňová vlna na Nise dorazila popoludní pri Ratzdorfe k rieke Odre, ktorej koryto ju zrejme bez problémov zvládne. Prvý stupeň pohotovosti vyhlásili pre dnešný večer v Eisenhüttenstadte, v stredu sa s ním ráta vo Frankfurte nad Odrou.
Podľa slov krajinskej ministerky životného prostredia Anity Tackovej síce možno hovoriť o poklese napätia v oblasti, určite nie však o zrušení pohotovosti.
Stúpla hladina rieky Spréva v Cottbuse, kde vyhlásili poplach, v nemeckej metropole Berlín, ktorá leží ďalej po prúde, však so záplavami nerátajú.
Ako zdôraznil krajinský premiér Matthias Platzeck pri návšteve povodňami postihnutých oblastí, následky klimatických zmien sú evidentné a s povodňami bude treba rátať častejšie. V tejto súvislosti sa nemožno spoliehať na upokojenie situácie, vyplynulo z jeho slov.
V Sasku medzičasom dostávajú materiálne škody aj číselnú podobu. Iba v okrese Görlitz predstavujú len na infraštruktúre - cestných komunikáciách a mostoch - a na verejných objektoch viac ako 50 miliónov eur. K tejto sume však treba prirátať škody na súkromnom majetku, železničnej sieti, ako aj na zariadeniach ako Park kniežaťa Pücklera v Bad Muskau, či kláštor St. Marienthal v Ostritzi.
Zo saskej metropoly Drážďany hlásia od dnešného rána pokles vodnej hladiny, avšak s ohľadom na prognózy meteorológov o intenzívnych zrážkach v oblasti od štvrtka má aj tam upokojenie situácie iba dočasný charakter.
Zdroj: DPA