Stredopravicová vláda chce podľa programového vyhlásenia robiť škrty. Vysvetľovať ich chce citlivo. Viac ako o dôveru medzi poslancami sa musí obávať o podporu voličov.
PRAHA, BRATISLAVA. V českej Poslaneckej snemovni vystúpil medzi prvými rečníkmi a zvozil všetko. Nového premiéra, jeho ministrov i program stredopravicovej vlády Petra Nečasa, ktorá v utorok požiadala snemovňu o dôveru.
„Reformy áno, šetrenie áno, ale treba vedieť, na kom šetriť... Resumé je pre mňa jednoduché: bohatí budú za štyri roky ešte bohatší a chudobní ešte chudobnejší,“ vyhlásil šéf opozičných sociálnych demokratov (ČSSD) Jiří Paroubek o novej vláde, ktorú nazval „recyklovanou stranou politikov" (na adresu TOP 09) a "odnožou bezpečnostnej agentúry ABL" (na adresu Veci verejných).
Schwarzenberg driemal
České médiá si s iróniou všimli, že predseda TOP 09 a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg si počas bojového Paroubkovho prejavu niekoľkokrát zdriemol. Aj to vyjadruje pokoj, s akým sa nový kabinet postavil pred poslancov. Zo šiestich českých vlád, ktoré vzišli z riadnych parlamentných volieb, má Nečasova trojkoalícia najpohodlnejšiu väčšinu - 118 poslancov. Po rokoch sa tak pred hlasovaním o dôvere v Česku nešpekuluje, či vláda dôveru dostane, ale ako rýchlo.
Vlády po voľbách
prvá Klausova (1992) - mala 105 poslancov (z 200),
druhá Klausova (1996) - menšinová 99 poslancov,
Zemanova (1998) - menšinová 74 poslancov, tolerovaná ODS,
Špidlova (2002) - najtesnejšia väčšina 101 poslancov,
Topolánkova (2006) - menšinová 81 poslancov, prvá, ktorá nezískala dôveru.
A to musí nová vláda počítať s tým, že nebude patriť k najpopulárnejším. Premiér Petr Nečas v utorok sľúbil reformu verejných financií, reformu zdravotníctva, vzdelávania, dôchodkového systému a boj s korupciou.
„Budeme presadzovať reformy, ale chceme, aby boli sociálne citlivé a budem sa ich snažiť ľuďom čo najlepšie vysvetliť,“ povedal podľa iDNES.cz.
Budúcu vládu neohrozí ani prvý rebelant v koalícii - poslanec Vecí verejných Stanislav Huml. Ten deň pred hlasovaním o dôvere vláde vypovedal zmluvu, ktorou sa zaviazal, že bude hlasovať v súlade s názormi strany.
Firmy vláde veria
Huml zatiaľ rebeluje proti strane, nie proti vláde. „Áno, budem za vládu,“ povedal českým médiám.
Od českých firiem už vláda dôveru dostala. Podľa utorkového prieskumu skupiny Ciftin, ktorá oslovila 326 podnikateľov, by 82 percent z nich dôveru vláde dalo.
Na tú od poslancov si bude ešte musieť počkať. Opoziční sociálni demokrati a komunisti, ktorí hlasy novej vláde nedajú, hlasovanie odďaľovali. Do rozpravy sa prihlásilo viac ako dvadsať poslancov, len prvý v utorok rečnil 22 minút.
Prvý rebelant
Stanislav Huml vypovedal zmluvu s Vecami verejnými. Pre Mašínovcov.
PRAHA, BRATISLAVA. V júni v rozhovore pre Rádiožurnál povedal, že so zmluvou, ktorú uzavrel s Vecami verejnými, „nebude mať problém“. V pondelok ju vypovedal, pretože mal problém s názormi šéfa strany Radeka Johna. Koalícia má svojho prvého rebelanta - „véčkara“ Stanislava Humla.
Expert na dopravu v strane ostáva, odmieta však plniť zmluvu, ktorá ho zaväzuje hlasovať a vystupovať v súlade s názormi strany. Nepáči sa mu, že Radek John pochválil bratov Mašínovcov a ich boj proti komunistom a šiel na pohreb Milana Paumera, ktorý k Mašínovcom patril. Pre Humla sú to vrahovia nevinných ľudí.
Humlova prvá rebélia netrvala dlho. Včera vyhlásil, že novej vláde Petra Nečasa svoj hlas dá.
Miriam Zsilleová