RIJÁD, TEL AVIV. Američania najbližších desať rokov predajú Saudskej Arábii stíhačky F-15 za tridsať miliárd dolárov. Bude to jeden z najväčších obchodov tohto druhu.Obamova administratíva podľa izraelskej televízie obchod čoskoro predloží na schválenie do Kongresu. Izraelčania niekoľko mesiacov presviedčali Američanov, aby predaj stíhačiek zastavili. Napokon sa museli uspokojiť s americkým prísľubom, že Saudi nedostanú nič, čo by ohrozilo najsilnejšiu armádu regiónu.S plánom vojensky podporiť umiernené arabské režimy prišiel ešte George Bush. Obama si jeho politiku osvojil a ešte ju aj značne rozšíril. Objem obchodu s monarchiou analytikov prekvapil.
Bez zlepšení
Na naliehanie Izraela saudské stíhačky nebudú obsahovať niektoré novinky a zlepšenia. Saudská Arábia aj Izrael sa považujú za amerických spojencov na Blízkom východe, ale zároveň za regionálnych rivalov. Okrem spojenectva s Washingtonom majú spoločné ešte jedno: obavy z Iránu.
Stíhačky F15 pre Rijád
V priebehu desiatich rokov dostane Saudská Arábia 84 bojových stíhačiek F15 a desiatky ďalších vrtuľníkov UH-60 Black Hawk za 23 miliárd eur.
Straty v Jemene
Saudská armádna technika utrpela v posledných mesiacoch straty. Saudi sa totiž snažia potlačiť militantov zo susedného Jemenu. Regionálni analytici tvrdia, že Saudi využili ochladenie vzťahov medzi Washingtonom a Jeruzalemom, aby obchod pretlačili. Denník Wall Street Journal píše o saudskoarabských predstaviteľoch, podľa ktorých sa Izrael bojí zbytočne, lebo od Washingtonu roky dostáva vojenskú pomoc. Izraelčania sa obávajú, že najmodernejšia technika môže padnúť do rúk radikálom. Pripomína Libanon, ktorý až do nedávneho incidentu na hraniciach s Izraelom dostával americké zbrane, hoci medzi dôstojníkmi sú prívrženci Hizballáhu.
Saudská Arábia patrí podľa amerického Kongresu k najväčším nákupcom zbraní na svete. V rokoch 2001 až 2008 za ne zaplatila 36,7 miliardy dolárov.