Washington 24. mája (TASR) - Senát amerického Kongresu je od dnešného dňa v rukách demokratov po tom, ako senátor James Jeffords zo štátu Vermont oznámil, že opúšťa rady republikánov. Ako dôvod uviedol, že nezdieľa rovnaké názory ako prezident George W. Bush na mnohé otázky vrátane zníženia daní, školstva a potratov.
Senátor Jeffords vo vermontskom Burlingtone vyhlásil, že v poslednom čase sa mu zle spolupracovalo s Bushom a ostatnými republikánskymi lídrami a rovnako aj im s ním. "Chápem, že v Republikánskej strane sú viacerí ľudia oveľa konzervatívnejší ako ja. Keď sa poohliadnem za minulosťou, vidím stále viac a viac zásadných otázok, na ktoré nemáme s prezidentom Bushom rovnaký názor," vyhlásil už nezávislý umiernený senátor v emotívnom vyjadrení na tlačovej konferencii, ktorú sprevádzali búrlivé výkriky jeho prívržencov. Zároveň dodal, že už niekoľko týždňov bojoval so zložitými rozhodnutiami a teraz cíti, že "z jeho pliec spadlo bremeno".
Podľa niektorých médií bol rozhodujúcim momentom pre jeho odchod od republikánov posledný incident medzi ním a Bielym domom. Senátora pred niekoľkými dňami totiž nepozvali na slávnostné odovzdanie vyznamenania, ktoré prezident Bush odovzdal najlepšiemu učiteľovi roka a ten bol práve zo štátu Vermont.
Šesťdesiatsedemročného senátora J. Jeffordsa iba vlani na jeseň voliči v jeho domovskom štáte ako republikánskeho kandidáta opäť zvolili do Senátu. Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že je najpopulárnejším politikom vo Vermonte.
Teraz jeho odchod znamená historickú zmenu v politickej moci v americkom zákonodarnom zbore, pretože prezident Bush sa už nemôže spoliehať na väčšinu v Senáte, ktorý je rozhodujúcim v prijímaní dôležitých zákonov. Zmena tiež znamená, že na čele senátnych výborov budú čoskoro miesto republikánov demokrati. Senátorovi Jeffordsovi podľa informácii blízkych Kongresu dokonca ponúkli miesto predsedu vo veľmi vplyvnom výbore pre životné prostredie. Zrejme to skomplikuje snahu prezidenta Busha v jeho energetickej politike, týkajúcej sa najmä rozšírenia ťažby ropy na Aljaške.
Hovorkyňa Bieleho domu Claire Buchanová v reakcii na Jeffordsov prestup uviedla, že prezident Bush je síce veľmi sklamaný, ale je si vedomý skutočnosti, že zastáva svoj post preto, aby dosiahol určité výsledky pre blaho amerického národa. "A preto bude i naďalej pokračovať v spolupráci s republikánmi a demokratmi," uzavrela hovorkyňa Bieleho domu.
Vermontský senátor dal svojim rozhodnutím Senát do rúk demokratom, ktorí v ňom budú mať kontrolu po prvý raz od roku 1994. Až doteraz mali republikáni aj demokrati v Senáte po 50 kresiel, pričom rozhodujúci "tajbrejkový" hlas mal americký viceprezident republikán Dick Cheney, ktorý doteraz rozhodoval v prospech republikánov. Demokrati tak budú mať odteraz v Senáte väčšinu pomerom kresiel 50:49.
Po senátorovi Jeffordsovi však môžu republikáni podľa názoru odborníkov prísť aj o ďalšie kreslo, ktoré teraz patrí 98-ročnému senátorovi Stromovi Thurmondovi z Južnej Karolíny. Ak by sa zo zdravotných dôvodov kresla senátora vzdal, guvernér štátu Južná Karolína má právo vymenovať nového senátora za tento štát. Keďže guvernér je členom Demokratickej strany, nepochybne vymenuje za senátora demokrata.
1 2 3 20 mic (spolupracovník TASR William Guard) juh