BERLÍN.
"V súčasnosti prebiehajú všetky testy a potrebné prípravy a zariadenie by sa malo otvoriť o jeden a pol mesiaca," citovala hovorcu tlačová agentúra ILNA. Zároveň dodal, že "skutočné palivo" príde do elektrárne v priebehu niekoľkých mesiacov po otvorení a komplex potom začne pracovať "na maximálnej úrovni". Testy vykonali zatiaľ za pomoci "virtuálneho paliva". Ide o ľahkovodný reaktor, ktorý dosahuje výkon 1000 megawattov. Rusko niekoľkokrát odsunulo dokončenie elektrárne z viacerých dôvodov, vrátane politických.
Moskva dodala Iránu 87 ton paliva, ktoré je teraz pod dohľadom MAAE. Napriek obavám Západu z iránskeho jadrového programu, projekt v Búšehri je tolerovaný kvôli ruskej účasti a zárukám, že jadrové palivo dovezú z Ruska a jadrový odpad bude následne smerovať tiež do Ruska. Irán tvrdí, že jeho jadrový program slúži len na civilné účely. Západ sa však obáva, že Teherán sa snaží vyvíjať jadrové zbrane.
Elektráreň začali v roku 1975 stavať nemecké spoločnosti, ktoré sa však stiahli v dôsledku amerického embarga, uvaleného na Irán po islamskej revolúcii z roku 1979. Rusko podpísalo kontrakt o ukončení výstavby v Búšehri v roku 1998.