PRAHA, BRATISLAVA. Ešte v sobotu o pol štvrtej Miloslav Šochman z českej obce Mařenica dúfal, že mu miestna riečka nezaplaví záhradu. Už o pol hodiny neskôr ho z okna, z ktorého sa predtým pozeral do záhrady, vyťahovali príbuzní. Zachránili mu tým život. Do niekoľkých minút bol dom po vodou, opísal priebeh bleskovej povodne na severe Čiech server Aktuálně.cz.
Z riečok veľtoky Malé rieky a potoky sa v priebehu niekoľkých hodín premenili na obrovské toky. Situácia, ktorú pomerne často zažívajú ľudia napríklad na Morave. Na severe Čiech pri hraniciach s Poľskom je to však neobvyklé. A preto cez víkend, keď veľká voda zasiahla Liberecko, prichytila miestnych nepripravených.
„Ráno sme sa zobudili, voda bola všade. Nikto nás nevaroval,“ povedala pre Aktuálně.cz Monika Hoffmanová z Hrádku nad Nisou. Pohraničné mesto patrilo medzi najviac zasiahnuté. Dôkazom nepripravenosti miestnych ľudí a úradov je aj fakt, že ich vrecia s pieskom by nezastavili ani prietok neškodného potôčika, napísal spravodajský server.
Česko pod vodou
júl 1997 – najtragickejšie záplavy 20. storočia v Česku. Postihli tretinu krajiny, najviac Moravu. Neprežilo ich 50 ľudí. august 2002 – záplavy postihli 800 obcí, pod vodou bolo aj centrum Prahy. Zomrelo deväť ľudí. jún 2009 – záplavy zasiahli deväť krajov, zomrelo 15 ľudí.
Zdroj: iDNES.cz
Spomenutí ľudia však stále môžu hovoriť o šťastí v nešťastí. Povodne podľa nedeľných informácií neprežilo päť ľudí, podľa niektorých zdrojov ich nakoniec môže byť šesť. Piatou obeťou sa stal starší muž, ktorý sa utopil priamo vo svojom dome. „Jeho dom bol zaplavený, záchranári ho v ňom našli už mŕtveho,“ povedala pre iDNES.cz hovorkyňa záchranárov v Libereckom kraji.
Voda zaliala sever Čiech v noci z piatka na sobotu, situácia začala byť v Libereckom kraji kritická okolo poludnia. Za 24 hodín tu napadalo 190 milimetrov vody, čo je približne štvrtina toho, čo tu naprší za celý rok. Hovorí sa o storočnej, miestami až tisícročnej vode.
Kraj vyhlásil stav ohrozenia. Na sever Čiech okamžite smerovali posily z celej krajiny. Stav nebezpečenstva v sobotu večer vyhlásil aj Ústecký kraj. Povodne spôsobili aj výpadky elektriny, niektorí ľudia si v obave o bezpečnosť prúd odpojili sami. Ľudia teda nemali ako sledovať najnovšie informácie o dianí v krajoch, úrady im odporúčali zaobstarať si tranzistory.
V sobotu sa na povodne v obci Chrastava prišiel pozrieť aj minister vnútra Radek John. Ľudí sa snažil povzbudiť a odkázal im, aby v prípade nutnosti neodmietali príkazy na evakuáciu. „Keď to hasiči hovoria, tak asi preto, že s tým majú nejaké skúsenosti,“ odkázal občanom vo vysielaní spravodajskej televízie ČT24.
Vrtuľník sa dal využiť ináč Miestnych jeho návšteva potešila, no objavili sa aj negatívne reakcie. „Je síce od pána ministra pekné, že priletel ľudí povzbudiť, ale ten vrtuľník sa mohol využiť aj ináč,“ odkázal mu v diskusii na stránke Blesk.cz čitateľ Josef. Narážal na správy, podľa ktorých niektorí ľudia márne čakali na sľúbenú pomoc vrtuľníkom. Vrtuľníkmi celkovo evakuovali asi dvesto ľudí.
Premiér Petr Nečas už avizoval, že povodne zmenia priority rozpočtu. O konkrétnej sume pre postihnuté oblasti zatiaľ nechcel hovoriť, ale oznámil, že sa o tom bude hovoriť na mimoriadnom zasadnutí vlády. Tá bude dnes rokovať aj o nasadení armády.
Voda poľské mesto spláchla
V Bogatynii zničil dážd polovicu domov. Katastrofa, ktorá sa dovalila za dve hodiny, zaplavila celé mestečko.
BOGATYNIA, BRATISLAVA. Dažde, ktoré sa prehnali v piatok a cez víkend strednou Európou, zasiahli aj Poľsko. Najväčšie škody narátali v meste Bogatynia v dolnom Sliezku pri hraniciach s Českom.
Sobotný dážď zničil v 20tisícovom mestečku polovicu domov. Evakuovať museli 600 osôb.
„Výška strát je výnimočná. Nikdy som nič také nevidel. Časti budov chýbajú, zostali prázdne miesta. Poprevracané sú autá,“ povedal pre gazeta.pl starosta Bogatynie.
Podobne ako na severe Čiech sa aj tu všetko udialo veľmi rýchlo, trvalo to len dve hodiny. Voda sa z rieky vyliala, zaliala mesto, zničila mosty. „Prakticky spláchla celé mesto,“ dodal pre portál starosta.
Povodne neprežila jedna osoba. Obyvatelia tiež nemali pitnú vodu, v sobotu boli odrezaní od sveta. „Bogatynia nemá ani jeden most, zruinovaná je infraštruktúra. Chýba pitná voda, obmedzené sú dodávky elektrického prúdu,“ povedal včera podľa TVN24 minister vnútra Jerzy Miller.
Celkovo zahynuli počas víkendových povodní v krajine traja ľudia.
Záplavy postihli aj Rakúsko. S dažďami museli u našich juhozápadných susedov zápasiť najmä v Dolnom Rakúsku. V okrese Hom zasahovalo až 900 hasičov. Voda v krajine však v nedeľu začala postupne klesať.
Obete hlásili aj Nemci, podľa agentúr v povodniach zahynuli traja ľudia. Z povodia rieky Nisa evakuovali dvetisíc ľudí. Dažde najviac trápili ľudí na pohraničí Česka, Poľska a Nemecka.
(čtk, vas)