Bruseli konštatovali, že Srbsko a Čierna Hora sa musia na novom usporiadaní vzťahov dohodnúť na základe "existujúceho federálneho rámca".
EÚ vo vyhlásení zdôraznila, že je dôležité, aby žiadna strana nepristúpila k jednostrannému kroku a potvrdila presvedčenie, že akékoľvek preusporiadanie federálneho vzťahu musí byť v súlade s vnútornou stabilitou Juhoslávie. Podľa EÚ musí byť nové usporiadanie v JZR "prijateľné pre všetky strany". Pätnástka dnešným stanoviskom jasne naznačila, že si neželá ďalšiu dezintegráciu Juhoslávie.
Srbsko a Čierna Hora sú jedinými dvoma republikami, ktoré tvoria dnešnú JZR. Tá sa pôvodne skladala zo šiestich republík, vrátane Chorvátska, Bosny, Slovinska a Macedónska. Po odtrhnutí Chorvátska a Slovinska v roku 1991 sa však začal jej konečný rozpad, ktorý vyústil do krvavých občianskych konfliktov a balkánskych vojen s desiatkami tisícov mŕtvych civilistov.
Čierna Hora je však ochotná zotrvať vo zväzku so Srbskom len pod podmienkou, že pôjde o voľný zväz dvoch medzinárodne uznávaných nezávislých štátov. Juhoslávia, reprezentovaná prakticky Srbskou republikou a jej vedením, chce ponechať krajinu zjednotenú, avšak s tým, že by sa zredukovala centralistická moc Belehradu a opätovne by sa zadefinovali vzájomné vzťahy medzi Srbskom a Čiernou Horou.
Šéfovia diplomacie krajín EÚ dnes tiež ostro odsúdili Čínu za to, že bráni svojim občanom v slobode prejavu a zhromažďovania a porušuje základné náboženské slobody a práva menšín. Kritizovali tiež časté používanie trestu smrti. "EÚ zostáva znepokojená nedostatočným pokrokom" v týchto oblastiach, uvádza sa v komuniké zverejnenom počas rokovania.
Dialóg podľa EÚ prijateľnou možnosťou iba v prípade, ak dochádza aj k pokroku. "EÚ bude pokračovať vo vyjadrovaní svojho názoru na situáciu v oblasti ľudských práv v Číne na medzinárodnom fóre a pri stretnutiach s Čínou na všetkých úrovniach," uvádza sa v komuniké.