Jakutsk 24. mája (TASR) - Situácia v ruskej Jakutskej republike na Ďalekom východe, kde sa v minulých dňoch vyliala z brehov rieka Lena a zaplavila tisíce domov, sa stabilizovala a ďalšie povodne v oblasti v najbližšom čase nehrozia. Postihnutú oblasť, konkrétne mestečko Lensk s 30.000 obyvateľmi na juhu Jakutskej republiky, dnes na niekoľko hodín navštívil ruský prezident Vladimir Putin a oznámil prípravu rozsiahleho programu pomoci celému regiónu.
Druhá povodňová vlna z horného toku Leny dnes dorazila do 200-tisícovej metropoly Jakutsk, ale vzhľadom na to, že koryto Leny je v meste Jakutsk oveľa širšie než na hornom toku, hladina rieky sa zvýšila len nepatrne a po prechode vlny pomaly klesá. K mestu sa však z juhu blíži veľká ropná škvrna v dôsledku úniku asi 200 ton ropných produktov na juhu Jakutska.
Stabilizáciu situácie v Jakutsku dnes v rozhovore pre TASR potvrdil aj spravodajca STV, ktorý je v metropole republiky. Podľa jeho slov hladina rieky Lena v Jakutsku klesá a v meste panuje pekné počasie a pokojná atmosféra. Napriek tomu ale výnimočný stav v meste Jakutsk platí aj naďalej. Škody na majetku sú v meste, v ktorom boli zaplavené len niektoré predmestia, podľa spravodajcu STV značné.
Konkrétna pomoc postihnutým občanom v Jakutsku podľa viacerých zdrojov viazne, občanom chýbajú nielen informácie, ale aj pravidelné zásobovanie potravinami a pitnou vodou. Poškodení nevedia, kde a kedy budú môcť získať stavebný materiál na obnovu svojich obydlí, čo bude s tými, ktorým voda zobrala všetok majetok, ani či dostanú finančné kompenzácie a v akej výške.
"Z rádia to znie krásne. Ale tu nám nikto nepomáha. Motorové člny sa tade plavia, ale posádky sa iba tak vozia. Ľudí zo zaplavených domov nepreváža nikto," posťažoval sa jeden z obyvateľov predmestia mesta Jakutsk, ktorý doteraz nedostal žiadne potraviny.
Do Jakutska zatiaľ nedorazilo nákladné lietadlo IL-76, ktoré z Kyjeva s 30 tonami potravín a ďalšej humanitárnej pomoci v stredu vypravila ukrajinská vláda. Lietadlo zdržali v polovici asi 6000 kilometrov dlhej cesty administratívne prekážky na letisku Tolmačevo v ruskom Krasnojarskom kraji. Po doplnení nádrží na ďalší let posádka nemohla v noci zaplatiť za letecký benzín v dolároch, pretože na letisku od nej požadovali platbu výhradne v rubľoch. Pilotom sa však v noci nepodarilo nájsť zmenáreň, v ktorej by im 20.700 dolárov vymenili na 600.000 rubľov.
Prezident Vladimir Putin si dnes prezrel zničené mesto Lensk v sprievode ministra pre mimoriadne situácie Sergeja Šojgu a jakutského prezidenta Michaila Nikolajeva. Putin absolvoval obhliadku poškodeného mesta na palube helikoptéry a zúčastnil sa na porade v budove mestskej správy. V meste, ktoré sa na začiatku týždňa ocitlo celé pod vodou, je budova mestskej administratívy jedinou, kde je elektrický prúd.
Putin v Lensku deklaroval pripravenosť podpísať prezidentský dekrét o predaji bližšie nespresneného množstva zlata a drahokamov zo skladov štátnej spoločnosti ALROSA, z čoho by sa malo financovať vyplácanie adresných kompenzácií asi 42.700 občanom, ktorí pri povodni utrpeli škody. Putin potvrdil, že v Lensku a ďalších oblastiach Jakutska "povodeň spôsobila obrovské škody".
Miestne úrady predbežne vyčíslili škody na 3,9 miliardy rubľov (6,7 mld. Sk), vládna komisia dospela k nižšej sume 2,4 miliardy rubľov (4,1 mld Sk). V južnom a strednom Jakutsku bude potrebné postaviť asi 10.000 nových bytov. Putin v Lensku sľúbil aj pomoc rodinám s deťmi: 4110 miestnych detí bude môcť najbližšie tri mesiace stráviť v letných táboroch.
V rozpore s predchádzajúcimi výrokmi ministra pre výnimočné situácie prezident Ruskej federácie po porade v Lensku konštatoval, že mesto sa nebude sťahovať, ale bude obnovené na pôvodnom mieste. Putin zároveň kritizoval, že desiatky rokov sa v mestách na Lene neuskutočňovali protipovodňové práce a naznačil, že bude požadovať vyvodenie dôsledkov. Činnosť záchranárov však ocenil kladne. O programe obnovy povodňami postihnutej oblasti sa bude rokovať v Moskve v utorok 29. mája.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák)