BEJRÚT. Libanonské úrady zatkli tri osoby, podozrivé zo špionáže v prospech Izraela. Predtým už obžalovali zo špionáže pre židovský štát dvoch ľudí a dvoch iných odsúdili na smrť, uviedla dnes tlačová agentúra Reuters.
Pri posledných zatýkaniach minulý týždeň zadržali v Libanone pri rôznych bezpečnostných operáciách vysokopostaveného dôstojníka armády, člena kresťanskej strany, ktorý bol tiež bývalým dôstojníkom a zamestnanca telekomunikačnej firmy.
Libanonská spravodajská služba si však ešte nie je istá, či podozriví poskytli informácie Izraelu. Preto ich teraz vypočúvajú, uviedol zdroj z bezpečnostných zložiek.
Špiónom hrozí trest smrti
Libanon už obžaloval dvoch zamestnancov štátneho mobilného operátora Alfa zo špionáže pre Izrael, za čo je v krajine trest smrti. Muž zatknutý minulý týždeň pracoval pre štátneho operátora pevných liniek Ogero.
Zatknutie pracovníkov Alfy šokovalo krajinu a vyvolalo diskusie o tom, ako hlboko Izrael infiltroval libanonské telekomunikácie a bezpečnostný sektor.
Dvoch iných Libanončanov už za špionáž pre Izrael odsúdili na smrť. Libanonský prezident Michel Sulajmán vyzval na ťažké tresty pre špiónov. Povedal, že podpíše rozsudok smrti, keď mu ho doručia.
Zatkli už desiatky ľudí
Vlna zatýkaní v Libanone sa začala v apríli 2009 ako súčasť vyšetrovania špionáže, pri ktorom zatkli desiatky ľudí. K najvyššie postaveným zadržaným osobám patril brigádny generál. Oficiálne obžalovali vyše 20 ľudí. Izrael nijaké zo zatknutí nekomentoval.
Zatýkania boli veľkým úderom izraelským špionážnym sieťam v Libanone. Mnohí zo zadržaných zohrávali kľúčovú úlohu pri identifikovaní cieľov Hizballáhu počas bombardovania vo vojne v roku 2006. Uviedol to vyššie postavený predstaviteľ libanonských bezpečnostných zložiek.
Proti Libanončanom, spolupracujúcim s izraelskými okupačnými jednotkami a ich miestnymi milíciami, vynášali libanonské súdy doteraz rozsudky, ktoré sa väčšinou považovali za mierne tresty. Izrael skončil 22-ročnú okupáciu prevažne šiitskeho libanonského juhu v máji 2000.