LONDÝN, BRATISLAVA. Minulý rok si, zrejme niekde v Škótsku, nejaká rodina pochutila na kuse dobrého hovädzieho. Možno to boli kotlety, možno steak, no určite to bolo mäso z potomka vyklonovanej kravy.
Britská potravinová agentúra v utorok prvýkrát priznala, že mäso z trojročného býka, ktorého matku vyklonovali, sa dostalo do britských potravín. Pripustili to po dvoch dňoch popierania. Predávať mäso z klonovaného zvieraťa či jeho potomka je podľa britských zákonov nelegálne.
Dva býky
Aféra sa začala, keď jeden farmár pre americké noviny priznal, že nelegálne predal mlieko z potomka vyklonovanej kravy. Podľa Daily Telegraphu úrady pripustili, že na jednej farme majú 97 takýchto zvierat.
Ide o potomkov kravy s menom VandykK, ktorú pred piatimi rokmi vyklonovali v Spojených štátoch. Neskôr ju umelo oplodnili normálnym neklonovaným býkom. Embryá doviezli do Veľkej Británie.
Agentúra pozná dva býky, ktoré sa narodili z týchto embryí. Jeden sa volal Dundee Perfect a skončil na bitúnku minulý mesiac. Jeho mäso však pred rozvozom do predajní zastavili.
Druhého býka s menom Dundee Paratrooper zabili už vlani. Jeho mäso išlo normálne do predaja, a hovädzie z potomka vyklonovanej kravy skončilo na stoloch domácností – asi v Škótsku. Oba býky po sebe zanechali 97 potomkov, teliatka sú ešte mladé, aby sa predávalo ich mlieko.
Zatiaľ nie je jasné, či je mäso z klonovaných zvierat, prípadne ich potomkov, zdraviu škodlivé, jednoznačný dôkaz to nepotvrdzuje. Mnohí sú však podozrievaví a kritizujú chyby v regulácii.
„Je to veľké zlyhanie systému regulácie a označovania,“ povedala pre Daily Telegraph Molly Consbeeová z organizácie Soil Association, ktorá bojuje za organické potraviny. Britský úrad tvrdí, že neexistuje regulácia, ktorá by strážila, či embryá dovážané do krajiny nepochádzajú z takýchto zvierat.
Brusel: Je to o. k.
Zástupcovia Európskej komisie však majú na aféru iný názor. Podľa Guardianu hovoria, že potomkovia klonovaných zvierat nepodliehajú regulácii. V Európskej únii je podľa nich množstvo mlieka, ktoré pochádza z potomkov klonovaných zvierat. Európsky parlament chce úplne zakázať jedlo, ktoré aj nepriamo pochádza z klonovania.