PRAHA. Česká spoločnosť zostáva rozdelená v otázke, či skutky ozbrojenej skupiny okolo bratov Ctirada a Josefa Mašínovcov v prvej polovici 50. rokov boli legitímnym protikomunistickým odbojom, alebo išlo o kriminálnu činnosť.
Prejavilo sa to aj na dnešnom pohrebe člena skupiny Milana Paumera, ktorý zomrel 22. júla vo veku 79 rokov. V Poděbradoch, kde sa smútočný obrad konal, sa objavili letáky s Paumerovou fotografiou a textom: Vrah zostane vrahom. To kontrastuje s tým, že obradu sa zúčastnil premiér ČR Petr Nečas.
Predseda českej vlády kvôli svojej účasti na poslednej rozlúčke s Milanom Paumerom a predneseniu prejavu dokonca prerušil rokovanie vlády. Na obrade boli aj ďalší vysokí predstavitelia českej politiky: šéf diplomacie Karel Schwarzenberg, minister vnútra Radek John a dokonca aj šéfovia oboch komôr českého parlamentu Miroslava Němcová a Přemysl Sobotka.
"Pre mňa je Milan Paumer odvážny a čestný človek, vzoprel sa neslobode, čo bol jeho hrdinský čin," konštatoval český premiér Nečas s tým, že 50. roky minulého storočia boli rokmi "otroctva a nevoľníctva".
Za kontroverzné považujú postavy šesťčlennej skupiny okolo bratov Mašínovcov aj českí historici. Skupina sa na začiatku 50. rokov násilne zmocnila zbraní aj peňazí, pričom zastrelila nielen policajtov, ale aj pokladníka. V roku 1953 skupina rozhodla emigrovať, ale cez východné Nemecko.
Skupinu prenasledovali východonemecké policajné oddiely i armáda, pričom sa opakovane strieľalo. Ctirad Mašín a jeho brat Josef, spolu s Milanom Paumerom, sa prestrieľali až do západného Nemecka. Traja členovia skupiny Ctibor Novák, Václav Švéda a Zbyněk Janata skončili v rukách polície a neskôr boli v Československu popravení.
Milan Paumer sa v 90. rokoch vrátil z USA do Česka. Motiváciu svojej skupiny a pomery po roku 1948 vysvetľoval často aj na prednáškach v stredných školách po celej krajine.