Bratislava 24. mája (TASR) - O rekonštrukciu najväčšej leteckej havárie v histórii Československa z roku 1976, keď sa na bratislavských Zlatých pieskoch zrútilo lietadlo IL-18, sa dnes pokúsili členovia filmového štábu Českej televízie (ČT), ktorí v Bratislave nakrúcajú dokument venovaný tejto tragickej udalosti.
Rekonštrukcia leteckej katastrofy, pri ktorej prišlo o život približne 80 ľudí, sa uskutočnila priamo v exteriéroch Zlatých pieskov. "Haváriu vtedy prežili iba traja cestujúci," uviedol dnes pre TASR Pavol Janotik, ktorý sa ako študent medicíny - potápač priamo podieľal na vyťahovaní mŕtvych tiel z jazera i záchrane šťastlivcov. "Jeden z nich bol Francúz a zvyšní dvaja Česi. Mesiac po katastrofe Francúz doma oslavoval svoje znovuzrodenie a následne mal spolu s priateľom autonehodu, ktorú tentokrát neprežil," prezradil Janotik.
Podľa dobového vyšetrovacieho spisu leteckú katastrofu zapríčinil ľudský faktor, o čom svedčia aj posledné slová, ktoré zaznamenala čierna skrinka v kokpite. "Bola to štvorka!" - vykríkol jeden z členov posádky. Znamenalo to, že pilot pri opakovanom pristávacom manévri omylom vypol obidva motory na pravej strane lietadla, ktoré sa stalo neovládateľným a zrútilo sa do vody.
Rekonštrukcia tragédie sa stane súčasťou seriálu Osudové okamžiky, mapujúceho rovnú stovku mimoriadnych udalostí 20. storočia, ktoré sa odohrali na území bývalého Československa. ČT začala tento cyklus vysielať v januári a do konca tohto roku plánuje nakrútiť 48 dokumentov.
Na území Slovenska už spracovali pád lavíny na Kubínskej holi z roku 1968, keď zahynulo šesť brnianskych študentov, zúčastňujúcich sa na lyžiarskom výcviku, alebo smutne známu haváriu dopravného lietadla pri Levoči z roku 1956, ktorú vtedajšia vládna garnitúra politicky zneužila. Za oficiálnu príčinu havárie totiž vyhlásila balón Rádia Slobodná Európa, s ktorým sa lietadlo údajne zrazilo a následne zrútilo.
Okrem toho na území Slovenska zmapujú aj dve havárie vrtuľníkov. Pri jednej z nich v roku 1977 prišla o život manželka bývalého československého prezidenta Gustáva Husáka. Druhou je katastrofa, pri ktorej v roku 1979 zahynuli elitní členovia slovenskej záchrannej služby. Ponáhľali sa totiž zachrániť nemeckú turistku, ktorá v Tatrách utrpela banálny úraz. Vrtuľník so špičkovými záchranármi na palube sa vtedy pri manévrovaní nešťastnou náhodou zrútil.