VARŠAVA, BRATISLAVA. Tie scény sa opakovali deň i noc. Niekoľko Poliakov sa utáborilo na ulici Krakovské przedmiescie pred prezidentským palácom vo Varšave a tvrdohlavo strážilo vysoký drevený kríž. Nechcú, aby ho presunuli do neďalekého kostola sv. Anny, asi 350 metrov od paláca.
Kríž ubránime
Vedľa kríža je fotografia Lecha a Márie Kaczyńských, prezidentského páru, ktorý spolu s ďalšími 94 osobnosťami zahynuli v apríli pri leteckej havárii pri ruskom Smolensku. Pre Poliakov pred palácom je to nedotknuteľná spomienka na ich prezidenta. „Mnohí ľudia to robia spontánne, opúšťajú rodiny, aby tu v noci bdeli,“ povedala nedávno pre televíziu TVN 24 pani Joanna.
„K čomu inšpiruje Boh, to sa stane. Urobíme všetko, aby sme ten kríž ubránili,“ povedala vtedy staršia žena, ktorá nocovala pred palácom.
Boj o kríž. FOTO - ČTK/AP
Včera skupinka „obrancov kríža“ uspela. Asi tisícka ľudí sa postavila polícii, skautom i kňazom a nedovolila drevený symbol preniesť. Zábery spred paláca boli dramatické. Zátarasy polície prerazila žena a neskôr muž, ktorí sa snažili ku krížu pripútať. Pred kňazmi sa hodila na kolená mladšia žena a so zopätými rukami ich prosila, aby kríž nebrali. Polícia dokonca použila slzotvorný plyn.
Po niekoľkohodinovom súboji to organizátori vzdali. Šéf prezidentskej kancelárie Jacek Michalowski po rokovaniach s cirkvou médiám oznámil, že kríž v ten deň neprenesú. Či a kedy tak urobia, nepovedal.
Politická téma
Ani takmer štyri mesiace po najväčšej tragédii v novodobých dejinách krajiny sa Poliaci nezmierili s tým, čo sa stalo. V silne katolíckom Poľsku, kde je spomienka na zosnulých jedným z najdôležitejších cirkevných sviatkov v roku, ľudia stále nosia ku krížu kvety a večer zapaľujú sviečky. Z tragédie, pri ktorej prišli Poliaci o elitu národa, sa už dávno stala politická téma. Živí ju brat zosnulého prezidenta a šéf najsilnejšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński. V júlových prezidentských voľbách ho volilo nečakaných 47 percent Poliakov a podľa politológov ich ovplyvnila práve smolenská tragédia. Od vtedy Jaroslaw pritvrdil a vládu otvorene obviňuje, že má na smolenskej tragédii podiel.
Polícia zatkla ženu, ktorá sa chcela pripútať ku krížu. FOTO - ČTKAP
Politika jeho strany rozdeľuje nielen spoločnosť, ale aj rodiny 94 pozostalých. Niektoré z nich sa cítia vládou oklamané a žiadajú dokonca exhumáciu tiel. „Právo a spravodlivosť si tragédu prisvojila. Politici sú však v tomto prípade zbytoční,“ povedala nedávno denníku Gazeta Wyborcza Izabella Sariuszová-Skapska, dcéra šéfa spolku katynských rodín, ktorý zahynul spolu s prezidentským párom.
Jaroslaw Kaczyński využíva emócie vo svoj prospech. Chce, aby kríž pred palácom ostal, kým tam nebude stáť pamätník na počesť obetí katastrofy. „Prehráva vláda, je to jej zodpovednosť, aby k takým scénam nedošlo,“ komentoval pre televíziu TVN 24 včerajšie udalosti sociológ Henryk Domański.
A bitkou o kríž sa konflikt nekončí. Podľa prieskumu inštitútu SMG/KRC si to myslí viac ako 52 percent Poliakov.