VIEDEŇ. V súvislosti s údajnými miliónovými peňažnými tokmi, smerujúcimi k bývalému korutánskemu hajtmanovi Jörgovi Haiderovi, sa objavil rad fám. Napísala to dnes rakúska agentúra APA.
Najnovšie údajné odhalenia pochádzajú z denníka bývalého politika Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a Haiderovho intímneho priateľa Waltera Meischbergera.
Meischbergerov denník je podľa informácií viedenskej prokuratúry súčasťou vyšetrovacích spisov už od februára. Našiel sa pri domovej prehliadke v súvislosti s aférou BUWOG, v ktorej išlo o provízie pri predaji nehnuteľností.
V pondelok denník napokon poslali prokuratúre do Klagenfurtu s tým, že ani doteraz len tak neležal vo vyšetrovacom spise. Prebiehali viaceré vyšetrovania, ale viedenská prokuratúra s tým nechcela ísť na verejnosť.
Rakúsky týždenník Falter v pondelok uverejnil úryvky z denníka, ktoré sa okrem iného zmieňovali o Meischbergerových rozhovoroch s bývalým Haiderovým šéfom protokolu Franzom Koloinim.
Koloini mal Meischbergerovi hovoriť o finančných tokoch vo výške 45 miliónov eur smerujúcich k Haiderovi od líbyjského vládcu Muammara Kaddáfího.
Pre agentúru APA Koloini povedal, že sa rozprával s Meischbergerom, ale hovoril len o fámach. V prípade BUWOG ho už vypočúvali.
Meischberger v denníku údajne ďalej písal, že Koloini mu rozprával o bývalom Haiderovom dôverníkovi, ktorý s časťou týchto peňazí zmizol. Ak by sa mu vraj niekto hrozil, chcel povedať, odkiaľ peniaze pochádzajú.
Časť peňazí sa mala úspešne použiť na úplatky, mal ich dostať riadiaci pracovník v stavebníctve, ako aj člen rakúskej Národnej banky. Tiež sa malo podplácať v prípade, pri ktorom prišlo o život dievča. Od veľkej mediálnej firmy vraj "odkúpili" príbeh z prvej strany.
Mohlo ísť o prípad vo Viedni-Döblingu na pozemku Sajfa Kaddáfího, syna líbyjského vodcu, kde došlo k nehode, pri ktorej zomrela žena. O takejto nehode v apríli 2007 informovali noviny Krone a Kurier.
Týždenník Falter informoval, že vlastne nešlo o priateľku Kaddáfího syna, ale vraj o prostitútku, ktorá bola k dispozícii jeho telesným strážcom. Vtedy však bolo uverejnených len málo informácií, okrem denníkov Krone Zeitung a Kurier o tom písali len noviny Österreich.
V dnešnom vydaní novín Kronen Zeitung sa uvádza, že pre "znalcov" je len jedno logické vysvetlenie miliónových platieb z Líbye pre Haidera. Politik mal konto spravovať ako nastrčená figúrka, peniaze boli v skutočnosti určené Kaddáfího deťom.
S Haiderom ako majiteľom kont boli peniaze v Európe zabezpečené pre prípad, že by pri konflikte s USA mohlo dôjsť k zmrazeniu zahraničných kont. Haider mohol peniaze zdaniť a mať podiel na zisku.
Platby však neboli len z Líbye, ale aj z Iraku. Meischberger v denníku napísal, že mu Koloini potvrdil aj záležitosť s peniazmi Saddáma Husajna.
Z Iraku sa malo priniesť 10 miliónov eur, možno až 15 miliónov eur. Peniaze mali pochádzať z konta usmrtených Husajnových synov. Vo Švajčiarsku ich mal podľa Meischbergerových poznámok spravovať Haiderov dôverník.