Londýn 20. mája (TASR) - Španielsko a Veľká Británia na dnešných rozhovoroch v Londýne nedospeli k žiadnemu pokroku v pálčivej otázke suverenity nad Gibraltárom.
Rozhovory medzi britským premiérom Tonym Blairom a jeho španielskym hosťom Josém Maríom Aznarom o budúcnosti britskej kolónie na juhu Pyrenejského polostrova nezaznamenali žiadny prelom. Obaja predstavitelia však napriek tomu zhodne popreli, že by v rokovaniach došlo ku kríze.
"Tieto rozhovory budú pokračovať," zdôraznil Blair v krátkom vyhlásení pre novinárov po skončení stretnutia. Vzápätí rýchlo reagoval na otázku britského novinára a odvetil, že nie je pripravený sa k problematike bližšie vyjadrovať.
V reakcii na nátlakovú otázku španielskeho žurnalistu, či v rokovaniach o Gibraltári nastala kríza, Blair pripomenul, že vzájomné rozhovory medzi Londýnom a Madridom prebiehajú už od roku 1984, keď celý proces spustil Brusel. "Rokovania prebiehajú v konštruktívnej atmosfére," zdôraznil Blair.
Jeho španielsky kolega Aznar termín kríza odmietol ako nevhodný a zdôraznil, že obe krajiny rokujú vo veľmi pozitívnom a konštruktívnom duchu. "Sme si vedomí ťažkostí, avšak veríme, že diskusia bude pokračovať," uzavrel Aznar a zdôraznil, že Španielsko sa o to usiluje už od roku 1713.
Britsko-španielske rokovania o strategickom území na brehu Stredozemného mora stagnujú z dvoch príčin. Zatiaľ čo Briti tvrdia, že dohoda o spoločnej suverenite bude konečným riešením celého takmer 300 rokov trvajúceho sporu, Španieli vyhlasujú, že sa nikdy nevzdajú nároku na úplne ovládnutie Gibraltáru. Ten stratili v roku 1713 podpisom utrechtskej dohody.
Británia si navyše stanovila hranicu, za ktorú nie je ochotná v žiadnom prípade zájsť - trvá na tom, že si ponechá kontrolu nad vojenskou základňou v Gibraltári.
Okrem toho britská strana opakovane uviedla, že neprijme žiadnu dohodu o Gibraltári, ak ju v referende neschvália obyvatelia kolónie. A tí sú v drvivej väčšine proti tomu, aby Španielsko čo i len minimálne zasahovalo do ich života.