Skopje 24. mája (TASR) - Osobitný balkánsky vyslanec Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Robert Frowick dnes opustil Macedónsko po tom, čo sa angažoval pri uzatváraní kontroverznej dohody medzi ozbrojencami z Národnej oslobodzovacej armády (UCK) a lídrami najväčších strán macedónskych Albáncoch zastúpených vo vláde národnej jednoty. "Treba, aby odišiel," povedal nemenovaný diplomat tlačovej agentúre Reuters. Dohodu medzi UCK a albánskymi stranami totiž ostro odsúdila macedónska vláda aj medzinárodné spoločenstvo.
Diplomatické zdroje iniciatívu amerického emisára označili za "veľmi škodlivú" a ohrozujúcu jednotu širokej koaličnej vlády, ktorá bola s pomocou Západu vytvorená pred 11 dňami v snahe vyriešiť krízu vyvolanú útokmi albánskych rebelov.
Frowick - diplomat s bohatými skúsenosťami z pôsobenia na Balkáne - mal zo Skopje odletieť do Rumunska, ktoré OBSE momentálne predsedá.
Frowickovmu odchodu predchádzalo zverejnenie informácií, podľa ktorých sa lídri Demokratickej strany Albáncov (DPA) a Strany demokratickej prosperity (PDP), Arben Xhaferi a Imer Imeri, v Kosove tajne stretli s politickým lídrom UCK Alim Ahmatim. Pri tejto príležitosti údajne - zrejme s pomocou OBSE - podpísali mierovú dohodu.
Podľa macedónskych médií súčasťou dohody je aj klauzula o spolupráci a "spoločných akciách". Dnešné vydanie denníka Dnevnik uvádza, že účastníci stretnutia sa dohodli na potrebe zmeny ústavy, na základe ktorej by sa albánčina stala druhým úradným jazykom v Macedónsku, zástupcovia menšiny by mali mať zabezpečené proporcionálne zastúpenie v štátnej správe. Predstavitelia DPA a PDP sa okrem toho na nasledujúcom stretnutí s prezidentom Borisom Trajkovským majú zasadiť o rehabilitáciu rebelov.
Zástupcovia slovanskej väčšiny v macedónskej vláde rokovania so zástupcami UCK, ktorých označujú za teroristov, rozhodne odmietajú.
Európska únia v súvislosti s tajnou dohodou zverejnila ostro formulované vyhlásenie, v ktorom politických lídrov macedónskych Albáncov vyzvala, aby sa od dohody jasne dištancovali. EÚ dodala, že v priebehu dňa sa podobné vyhlásenie očakáva aj od USA.
"Ak má niekto najmenšie ilúzie, že takzvaná UCK má niekde medzinárodnú podporu, mal by na ne radšej zabudnúť," uvádza sa vo vyhlásení pätnástky. V dokumente sa ďalej uvádza, že členské krajiny EÚ považujú "spoločnú dohodu medzi zástupcami PDP, DPA a takzvanej UCK za totálne neprijateľnú v každom smere".
"Môžeme len hádať, aké tlaky mohli viesť zástupcov PDP a DPA k podpísaniu tohto dokumentu. Vyzývame obe strany, aby dohodu jednoznačným spôsobom vypovedali," uvádza sa v komuniké EÚ.
Podľa EÚ má macedónska vláda "právo prijať primerané kroky na obranu svojho územia a občanov". Pätnástka zároveň obvinila UCK z ohrozovania civilistov a z toho, že ich "v ohrození zámerne drží".
Macedónska vláda dnes po týždni prímeria obnovila ofenzívu proti pozíciám UCK v dedinách severne od mesta Kumanovo. Rebeli asi desiatku dedín obsadili pred troma týždňami a pozície si tam udržali napriek ťažkému ostreľovaniu armády. Podľa Skopje rebeli v dedinách zadržiavajú civilistov ako ľudské štíty.
Podľa novinárov pôsobiacich v oblasti bojov sa macedónske tanky začali približovať k dedine Vaksince, jednej z bášt UCK v regióne.