Bratislava 24. mája (TASR) - U žien, ktoré sa stali obeťami domáceho násilia, je päťkrát väčšia pravdepodobnosť, že sa pokúsia o samovraždu, a štyri až päťkrát väčšia pravdepodobnosť, že sa stanú pacientkami psychiatrických liečební.
Uviedla to dnes podpredsedníčka expertnej skupiny pre prevenciu násilia voči ženám pri Rade vlády pre prevenciu kriminality Eva Sopková. Ako ďalej informovala na tlačovej konferencii venovanej 28. máju - Svetovému dňu zdravia žien, domáce násilie páchané na ženách zanecháva často trvalé následky na ich zdraví. Podľa štúdie Svetovej banky k najčastejším dôsledkom týrania patria okrem rôznych zranení zápalové ochorenia panvovej oblasti, vynútené tehotenstvá, potraty, chronické bolesti hlavy, urologické a ďalšie ťažkosti.
Najzávažnejšími dôsledkami týrania v oblasti psychického zdravia sú poruchy príjmu potravy, sexuálna dysfunkcia, poruchy osobnosti a úzkosti. Približne tretina týraných žien trpí ťažkými depresiami a niektoré sa stávajú závislé od drog a alkoholu.
Sopková konštatovala, že na Slovensku sa o násilí páchanom na ženách začalo verejne hovoriť len nedávno, pričom "sa zakrýva všeobecnejším pojmom domáce násilie". Presné štatistiky týraných žien neexistujú. Odhaduje sa, že v európskych krajinách každá piata až desiata žena nad 18 rokov bola, je, alebo môže byť obeťou domáceho násilia. Týranie a zneužívanie je najmenej často oznamovaný trestný čin.
Občianske združenie Pro Familia a Záujmové združenie žien Aspekt vydali slovenskú verziu publikácie Konať proti násiliu na ženách, ktorá vznikla v 90. rokoch v Rakúsku. Spolu s príručkou Konať proti násiliu na deťoch poskytuje súhrn základných informácií o probléme násilia páchaného na ženách a deťoch. Určená je odbornej i laickej verejnosti.