Ako napísal denník MF Dnes, chytili ho, keď bol vonku so psom. Českú verejnosť i politikov teraz čaká napínavé obdobie, keď sa bude rozhodovať, či švajčiarske orgány Tomáša Pitra do Česka vydajú, alebo nevydajú.
Staronový minister spravodlivosti Jiří Pospíšil to odhaduje „päťdesiat na päťdesiat“. Vie, o čom hovorí, veď to bola čiastočne chyba jeho úradu, keď v roku 2007 nebol z Južnej Afriky vydaný do Česka iný „lotrovský podnikateľ“ Radovan Krejčíř.
Oboch mužov spája - teda okrem toho, že sú na nich vydané medzinárodné zatykače - aj to, že mnohým v Česku vyhovuje, že sú preč a ďaleko.
Pospíšilov vtedajší kolega z vlády Ivan Langer prijal zatknutie Krejčířa v oslavnom duchu. Nazval ho dobrou správou pre všetkých slušných ľudí a zvolal preto tlačovú konferenciu. Keď sa ukázalo, že Krejčíř zostane v Afrike (je tam dodnes, mimochodom), tak brblal niečo o tom, že nie je juhoafrickým ministrom, tak nech ho novinári nechajú na pokoji.
Súčasný minister Radek John tlačovú konferenciu nezvolal, ale vydal pre médiá vyhlásenie. V ňom prirovnal Pitrovo zatknutie k zadržaniu Saddáma Husajna. Teda uvidíme. „Podliak alebo hrdina, všetci sme jedna rodina,“ spieva sa v slávnej českej komédii Limonádový Joe.
Českou špecialitou je, že nikdy presne nevieme, kto je kto. Veď iný slávny naničhodník, odsúdený vrah Kajínek je už kladným hrdinom nového českého filmu.