Trpezlivosť s Kremľom dochádza už aj tým obrancom ľudských práv, ktorí mu boli doteraz lojálni.
Agentúrnu správu sme o 19:01 nahradili autorským článkom SME.
MOSKVA, PRAHA. Zatknutím desiatok ľudí vrátane významných lídrov opozície sa skončila pravidelná demonštrácia „každého 31. v mesiaci“. I keď účasť na protestoch za dodržiavanie 31. článku ruskej ústavy, ktorý zaručuje slobodu zhromažďovania, nie je nijako masová, sympatie občanov k prejavom nespokojnosti rastú.
Protestné akcie na podporu slobody zhromažďovania sa uskutočnili predovšetkým v Moskve a v Petrohrade, ale menšie zhromaždenia sa tentoraz konali i v Petrozavodsku, Stavropole, Čeľjabinsku a Vladivostoku. Celkovo prišlo niekoľko tisíc ľudí.
Zatkli ich, ešte než začali
Ešte než sa moskovská demonštrácia na Triumfálnom námestí začala, zadržala polícia opozičných lídrov – šéfa hnutia „Solidarita“ Borisa Nemcova a vodcu „Ľavicového frontu“ Sergeja Udalcova. Celkovo zatkla moskovská milícia asi 80 ľudí. Ďalších 60 skončilo v celách predbežného zadržania v Petrohrade. Protestné zhromaždenia, ktoré sa konajú vždy, keď má mesiac 31. dní, sú charakteristické tým, že sa ich zúčastní široké spektrum ruskej opozície – od ľavice až po pravicu.
Líder ruskej opozície Boris Nemcov.
FOTO - TASR/AP
Väčšinu zatknutých po niekoľkých hodinách prepustili s tým, že budú odsúdení najskôr k peňažitým trestom. Ale napríklad Nemcova sa možno pokúsi prokuratúra obviniť z „marenia výkonu verejného činiteľa“, za čo by mohol byť odsúdený až na 15 dní väzenia. Vedenie opozície priznalo, že existovala dohoda s vedením polície o zadržovaní len tých účastníkov akcií, ktorí vykrikujú heslá, alebo vztyčujú transparenty.
Hoci Nemcova zadržali napriek tomu, že nič nevykrikoval, v ostatných prípadoch bola podľa opozičných aktivistov dohoda dodržaná a násilie „minimalizované“, ako policajní velitelia sľúbili.
Ľudia sa klonia k opozícii
„Hnutie 31“, ako sa spojené opozičné sily organizujúce tieto mítingy nazývajú, bolo tentoraz so správaním policajtov o niečo spokojnejšie než 31. mája. Vtedy demonštráciu brutálne rozohnali a niekoľko jej účastníkov zranili.
Podľa sociológov sa v poslednom čase zvyšujú sympatie takzvanej mlčiacej masy občanov k aktivitám opozície. Podľa agentúry Levada-centrum ľudia čoraz viac požadujú od svojho politického vedenia, aby rešpektovalo záujmy opozície.
Panfilová a Putinjugend
Trpezlivosť dochádza aj dosiaľ celkom lojálnym obrancom ľudských práv. Z funkcie poradkyne prezidenta pre ľudské práva odstúpila minulý týždeň Ella Panfilová. Hoci Panfilová aj ruský ombudsman Vladimir Lukin pravidelne upozorňujú prezidenta Dmitrija Medvedeva na nedostatky v oblasti ľudských práv, ich názor sa v práci vlády neprejavuje.
Panfilová sa navyše stala terčom ostrých útokov nacionalistickej mládežníckej organizácie Naši, ktorú podporuje premiér Vladimir Putin. Naši, nazývaní aj „Putinjungend“, chcú na Panfilovú podať žalobu, lebo ich obvinila z rasizmu.
Autor: Agentúra Epicentrum