Ešte vlani Fini a Berlusconi zlučovali svoje strany. Teraz hovorí jeden o kulte osobnosti, druhý o zrade.
Agentúrnu správu sme o 19:13 nahradili autorským článkom SME.
RÍM, BRATISLAVA. Dedič jeho strany, korunný princ, najbližší spojenec. V jednej vláde sedeli už v roku 1994, vlani v marci sa rozhodli zasadnúť aj v jednej strane. Odvtedy však spojenectvo talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho (73) a šéfa dolnej komory parlamentu Gianfranca Finiho (58) slablo. Až včera skončilo.
Vo štvrtok večer obvinil Berlusconi Finiho zo zrady a konšpirácie s cieľom „pomaly usmrtiť“ ich spoločnú stranu Ľud slobody. Tá Finiho nevylúčila, ale odsúdila s tým, že jeho činy ani slová už neodrážajú jej ideály. Tridsiati traja poslanci lojálni Finimu na revanš sformovali v Snemovni rebelskú frakciu, Fini nevylúčil, že môžu hlasovať aj proti vláde.
Berlusconi bez väčšiny
Berlusconi povedal, že bude na poslancoch, či Fini zostane na čele Snemovne. Ten včera odmietol, že by odišiel dobrovoľne. Šéf dolnej komory má pritom v Taliansku veľké právomoci – rozhoduje napríklad o tempe prijímania zákonov.
Fini a Berlusconi
Gianfranco Fini viedol neofašistickú Národnú alianciu a so Silviom Berlusconim sedel v niekoľkých vládach od 90. rokov. Vlani svoje strany zlúčili, Fini sa medzitým posunul do stredu a dištancoval od obdivu fašizmu. Spory medzi ním a Berlusconim vyvrcholili, keď kritizoval vládnu korupciu a pomohol zmierniť zákon obmedzujúci médiá.
Fini okrem toho kontroluje niekoľko desiatok poslancov. Berlusconi sa doteraz mohol spoľahnúť na 344 poslancov, po rozkole je to len 311. Väčšina v dolnej komore je 316 poslancov.
V hornej komore, Senáte, sedí podľa Reuters desať Finiho podporovateľov. Po včerajšku tam tak premiérovi zostane krehká väčšina dvoch hlasov.
Ako šéf Snemovne a člen Berlusconiho strany pomohol Fini vláde presadiť ešte v stredu schválenie úsporného balíčka za 25 miliárd eur. Ten Berlusconiho kabinet pripravil v strachu, že Taliansko čaká grécka cesta.
Po rozchode s Finim sa Berlusconi snažil vo štvrtok Talianov aj ratingové agentúry upokojovať. „Žiadne riziko neexistuje. Máme väčšinu,“ povedal novinárom.
To od včera neplatí. Berlusconi nielenže absolútnu väčšinu v Snemovni stratil, ale spoliehať sa musí na menšie strany, s ktorými treba rokovať o každom zákone zvlášť. Vo vláde zostáva Liga severu, tá však spôsobila pád jeho prvej vlády v roku 1994.
Talianski komentátori pripúšťajú, že ak sa rozkol vo vláde ešte prehĺbi, prezident môže vymenovať dočasnú vládu. Sám Berlusconi však svojim poradcom údajne povedal, že ak bude jeho väčšina prikrehká, uprednostní predčasné voľby. Je si istý, že ich vyhrá aj bez Finiho.
Fini: Buduje si kult osobnosti
Spory dvoch pravicových politikov naznačil už Finiho prejav pri zlučovaní jeho Národnej aliancie s Ľudom slobody. Berlusconiho varoval, aby si nebudoval „kult osobnosti“. Vlani v decembri zachytili mikrofóny rozhovor, v ktorom Fini povedal, že premiér „si mýli líderstvo s absolútnou monarchiou“.
V apríli mu to povedal na straníckom sneme do očí. Vo štvrtok Berlusconi obvinil Finiho zo zrady.