PARÍŽ. Na základe rozhodnutia justície v Bruseli získalo 42 Rómov zo Slovenska povolenie na ubytovanie dovtedy, kým preskúma a rozhodne o vydaní povolenia na pobyt. Justičný orgán v Bruseli nariadil oficiálnej agentúre zaoberajúcej sa starostlivosťou o žiadateľov o azyl, Fedasil, aby našla ubytovacie priestory pre slovenských Rómov, ktorí do týchto dní žili na mestskom štadióne.
Rómovia zo Slovenska podľa francúzskeho denníka Le Monde tvrdili, že sa s nimi na Slovensku, jednom z členských štátov Európskej únie, zle zaobchádzalo. O prípade informovala francúzska aj belgická tlač.
Nielen vo Francúzsku ale aj v Belgicku sa rómska problematika dostala v týchto dňoch do popredia pozornosti verejnosti, politikov i médií. Polemika o Rómoch a kočovníkoch vyvstala v Belgicku v súvislosti s tým, že cez niektoré lokality krajiny sa presúva približne 700 Rómov na asi 200 vozidlách s karavanmi. Väčšina z nich sa chystá na náboženské podujatie pripravené na 22. augusta.
Rómov má riešiť únia
Z dvoch flámskych lokalít, Nieuport a Wingene, Rómov už "vyhnali", píše francúzsky denník, keďže tam nepožiadali o povolenie na pobyt. Zastavili sa v Dour. Na "zlosť miestnych mestských predstaviteľov" obsadili priestor s rozlohou sedem hektárov. Po rokovaniach dostali títo Rómovia právo ostať v Dour do 4. augusta s tým, že miestnemu poľnohospodárovi musia zaplatiť odškodné. Miestna radnica Rómom zas poskytne elektrickú energiu, vodu a hygienické zariadenia.
Belgicko, vykonávajúce v druhom polroku 2010 funkciu predsedníckej krajiny Európskej únie, podporilo žiadosť Francúzska, ktoré ústami štátneho tajomníka pre európske záležitosti Pierra Lellouchea v pondelok 26. júla vyzvalo na koordinovanú súčinnosť všetkých 27 členských štátov únie v oblasti rómskej problematiky.
Pierre Lellouche konštatoval, že sa "obáva negatívnych krokov medzi verejnosťou" v prípade nečinnosti ako reakcie na kriminalitu niektorých Rómov. Lellouche zdôraznil, že je povinnosťou každej členskej krajiny, aby sa postarala o začlenenie tohto etnika do spoločnosti, pritom však sa nezmienil o nijakej konkrétnej krajine.
Francúzska vláda, ktorú podporuje aj Taliansko, zastáva názor, že sloboda pohybu sa nemôže používať ako alibi v prípade rôznych foriem pašovania (detí), prostitúcie a žobrania, čoho sa dopúšťajú aj Rómovia, najmä vo Francúzsku, a princíp nediskriminácie sa nemôže používať na ospravedlnenie nečinnosti európskych krajín v danej problematike, keď tok "tých, čo sa nechcú začleniť do spoločnosti, silnie", uviedol Lellouche.
Sakrozy zasiahol
V EÚ žije 11 miliónov Rómov a deväť miliónov z nich má osobné doklady únie. Podľa správ francúzskych médií Pierre Lellouche sa zmienil aj o veľkom náraste kriminality - len v Paríži o vyše 150 percent -, ktorej sa dopúšťajú neplnoletí Rómovia z Rumunska.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy minulý týždeň "vyhlásil vojnu" kriminalite. Stalo sa to po schôdzke vlády a bezpečnostného tímu zvolanej v spojitosti s problémami s Rómami. Po zrážkach medzi kočovníkmi a políciou pred dvoma týždňami sa kabinet v Paríži rozhodol konať. Zrážky vznikli po tom, ako policajt zastrelil pri cestnej kontrole unikajúceho Róma, ktorý pri úteku strieľal. Desiatky Rómov následne rozpútali rozsiahle výtržnosti, počas ktorých podpálili tri autá.
Prezident Sarkozy preto rozhodol o vyhostení všetkých nelegálnych rómskych imigrantov. Zdôraznil, že výtržníci budú "tvrdo potrestaní". Podľa prezidenta bude potrebné novelizovať francúzsky imigračný zákon "v záujme verejného poriadku". Novela by mala uľahčiť vyhostenie nelegálnych imigrantov. Nesúhlasom na to reagovali organizácie na ochranu ľudských práv.