VIEDEŇ. Sloboda médií zostáva v mnohých krajinách Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ohrozená, uviedla vo štvrtok nová predstaviteľka OBSE pre slobodu médií Dunja Mijatovičová vo svojej správe.
Zdôraznila predovšetkým hrozby spôsobené očierňovaním a prísnou kontrolou internetu. Spomenula tiež prípad nedávno zavraždeného gréckeho novinára Sokratisa Jolasa, uväznených azerbajdžanských blogerov Adnana Hadžízada a Emina Milliho a srbského žurnalistu Teofila Pančiča, ktorého napadli a zbili v autobuse mestskej hromadnej dopravy.
V správe sa uvádza, že za znepokojivé oblasti sa považuje aj nedávne prijatie mediálneho balíka v maďarskom parlamente, ktorý obsahuje časti ohrozujúce slobodu médií, ako aj návrh talianskeho zákona o odpočúvaní, ktorý bráni investigatívnej žurnalistike, či vážne "zasahovanie" do pluralizmu médií v Kirgizsku.
Jedným z prvých krokov maďarskej vlády Viktora Orbána bolo po prevzatí moci prijatie častí návrhov zákonov mediálneho balíka, ktorým získali ucelenú kontrolu nad médiami.
Ďalšou snahou vlády je dostať pod kontrolu registračnou povinnosťou aj súkromné médiá a blogy. Pod tlakom protestov zahraničných a maďarských novinárov i novinárskych organizácií návrh zatiaľ nepredložili do parlamentu. Podľa pozorovateľov však Orbán čaká už iba na augustový odchod prezidenta Lászlóa Sólyoma z funkcie prezidenta, ktorého nahradí spojenec premiéra Pál Schmitt.
Mijatovičová spomenula aj sériu útokov proti novinárom v Rusku a "veľký počet" trestných stíhaní žurnalistov, pokrývajúcich citlivé témy v Turecku.
Správa obsahuje aj pozitíva. Mijatovičová okrem iného privítala jednomyseľné prijatie rezolúcie v islandskom parlamente na posilnenie ochrany žurnalistických zdrojov.