PARÍŽ, BRATISLAVA. Búrlivé minulotýždňové nepokoje a útok na policajnú stanicu po tom, čo mladý kočovník v Saint Aignan zomrel pri prenasledovaní políciou, majú odpoveď. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy chystá represie a rýchle odstránenie asi 300 nelegálnych táborísk.
Na stredajšom mimoriadnom stretnutí o „problémoch v správaní niektorých Rómov a kočovníkov“ s ministrom pre imigráciu, ministrom vnútra a predstaviteľmi polície hovorili o prísnejšom postihovaní nelegálnych táborísk Rómov a kočovníkov aj intenzívnejšom vyhosťovaní tých, čo nie sú Francúzi a porušia zákon.
Nelegálne táboriská ako zdroj zločinu
"Počas najbližších troch mesiacov rozoberieme polovicu nelegálnych táborísk a obydlí - teda asi 300," povedal po stretnutí minister vnútra Brice Hortefeux podľa BBC. Vyhlásenie prezidenta opísalo nelegálne táboriská ako "zdroj nelegálneho obchodovania, šokujúcich životných podmienok, zneužívania detí na žobranie, zdroj prostitúcie a zločinu".
Takzvaných kočovníkov – 95 percent z nich Francúzov a hlavne Rómov – je vo Francúzsku vyše 400tisíc. Podľa AFP však kočuje už len tretina z nich. Termín Rómovia Francúzi používajú len pre cudzincov a tých je asi 10tisíc. Pochádzajú hlavne z Rumunska a Bulharska.
„Neodsudzujeme celú komunitu, ale len nevhodné správanie,“ hovorí minister vnútra Brice Hortefeux, podľa ktorého asi 10tisíc kočovníkov a mnohí Rómovia táboria nelegálne.
Stigmatizácia Rómov
Socialisti odsúdili tieto kroky ako „škandálnu stigmatizáciu“ Rómov a kočovníkov. Násilie v Saint Aignan je podľa nich treba brať ako vandalizmus. Kolektív rómskych asociácií Sarkozyho iniciatívu označil za „politiku s rasovým podtónom“.
Sarkozy však vidí stretnutie ako súčasť boja proti delikventom po sérii útokov. Krátko pred nepokojmi v Saint Aignan horeli autá na chudobnom predmestí v Grenobli po pohrebe mladého imigranta, ktorý zomrel pri prestrelke s políciou.