BARCELONA, BRATISLAVA. Španielsky kráľovský pár sa minimálne v jednej veci nezhodne. Kým kráľ Juan Carlos je fanúšikom býčích zápasov, kráľovná Sophia by ich najradšej zrušila.
Ekonomicky najsilnejší španielsky región Katalánsko preto v stredu potešil kráľovnú a v regionálnom parlamente koridy z arén vykázal. Zákaz začne platiť až od roku 2012 ako ústupok zástancom tohto športu, ktorí sa dovtedy môžu zápasov v arénach zúčastňovať.
Korida
Tradičné predstavenie v Španielsku a Portugalsku, ako aj na juhu Francúzska a v niektorých krajinách Latinskej Ameriky.
Predchodcami býčích zápasov podľa niektorých teórií boli rímski gladiátori.
Počas koridy (býčích zápasov) rituálne zabijú jedného alebo viac býkov v aréne. V Portugalsku je zabitie býka v aréne zakázané.
S býkmi bojujú toreadori v tradičnom odeve.
Kým jedni sa koridy zastávajú ako dôležitej kultúrnej tradície, ochrancovia zvierat ju označujú za krvavý šport a usilujú sa ju zakázať. Proti koride je aj španielska kráľovná Sophia.
Najväčšia aréna je v hlavnom meste Mexika, kde sa zmestí 48tisíc divákov.
Katalánsko je druhým španielskym regiónom po Kanárskych ostrovoch, kde zakázali býčie zápasy. Na španielskej pevnine, kde majú veľkú tradíciu, úplne prvým. Miestni poslanci schválili takzvanú ľudovú legislatívnu iniciatívu, ktorú podpísalo 180tisíc ľudí, aby sa toto „barbarské predstavenie“ ukončilo.
Téma, ktorá rozdeľuje
Korida je napriek tradícii v Španielsku kontroverznou témou a dlhšie rozdeľuje spoločnosť. Jej zástancovia ju považujú za demonštráciu odvahy či esteticky náročnej pohybovej techniky. Odporcovia hovoria, že ide o prežité predstavenie, pri ktorom trpia býky aj kone.
„Väčšina Španielov považuje býčie zápasy skôr za rituál než bežný šport a veľmi dôležitou súčasťou tohto rituálu sú diváci, takzvaní aficionados,“ rozpráva jeden z milovníkov koridy Juan Morcillo z Madridu. Tam na býčie zápasy bude môcť chodiť aj naďalej. Kastílsko, kde je veľmi silná opozičná pravica, zatiaľ koridu rušiť neplánuje. Bežný lístok na ňu stojí okolo 30 eur.
Dlhá tradícia
Počiatok týchto zápasov má podľa „aficionada“ Morcilla svoje korene v prehistorickom uctievaní býkov a ich obetovaní bohom. „Reakcia divákov v aréne po zápase, tlieskanie či bučanie pochádza z čias rímskych gladiátorov. Do toho hrá orchester tradičné španielske piesne. To všetko nás formovalo,“ hnevá sa Morcillo a spolu s ním aj opozícia, ktorá chce zaradiť koridu na zoznam kultúrneho dedičstva.
Záujem o ňu však v posledných rokoch upadá. A tak sa odporcovia koridy a ochrancovia práv zvierat budú snažiť o jej úplné vytlačenie zo Španielska.
Koridu milujú aj hispánci
Najmladší toreador Michelito má len 12 rokov. Je hviezdou Mexika.
MEXICO CITY, BRATISLAVA. V kolíske býčích zápasov v Španielsku tradícia súbojov medzi toreadorom a býkom pomaly vymiera a je považovaná už skôr za atrakciu pre turistov. Podobne je na tom aj susedné Portugalsko či Francúzsko. Mimoriadne populárne je naopak v Južnej Amerike.
V bývalých španielskych kolóniách je návšteva arény obľúbenou zábavou. Najstaršia svetová aréna určená na býčie zápasy je v peruánskej Lime a pochádza z roku 1766, úplne najväčšia aréna je zase v hlavnom meste Mexika s kapacitou 48tisíc divákov. Práve tú dokáže zaplniť najmladší svetový toreador francúzsko-mexického pôvodu, iba 12ročný Michel Lagravere Pinche, známy najmä ako Michelito.
Jeho otec sám bojoval proti býkom a dnes vedie akadémiu pre začínajúcich toreadorov. Aj preto podľa mexickej tlače začal Michelito s prípravou na býčie zápasy už v piatich rokoch a s býkmi bojoval už o rok neskôr. Dokonca sa traduje, že mu jeho babička púšťala videá s najstrašnejšími zábermi z koríd, aby ho odradila.
To sa jej nepodarilo a Michelito je dnes v hispánskom svete veľkou celebritou a jeho rodičia o ňom verejne hovoria ako o „Mozartovi býčích zápasov“.
Peter Foglar
Autor: Peter Foglar