VARŠAVA. , ktorá zahynula pri leteckom nešťastí pri Smolensku.
Právnik vychádza z predpokladu, že poprední poľskí ústavní činitelia sa dopustili trestného činu poškodzovania republiky, za ktorý v prípade potvrdenia viny súdom hrozí páchateľom trest až do desiatich rokov väzenia.
Hambura obviňuje Komorowského a Tuska, že sa vzdali spoločného poľsko-ruského vyšetrenia príčin nešťastia. Komorowski bol v čase havárie poľského prezidentského špeciálu predsedom Sejmu a následne sa ujal dočasne prezidentských právomocí po tragicky zosnulej hlave štátu Lechovi Kaczynskom. Hambura sa odvoláva na správu zverejnenú na internetovej stránke predsedu poľskej vlády z 10. apríla 2010, z ktorej vyplýva, že ruský prezident Dmitrij Medvedev v telefonáte ubezpečil poľského premiéra o spoločnom riadení vyšetrovania ruskými a poľskými prokurátormi.
Spoločné vyšetrovanie trvalo potom iba tri dni. Na to, že od neho ustúpila poľská vláda, poukazujú podľa Hamburových slov vyjadrenia poľského splnomocnenca v ruskom grémiu vyšetrovateľov Edmunda Klicha na zasadaní poľskej parlamentnej vyšetrovacej komisie. Práve preto by Hambura podľa vlastných slov pre poľský denník Rzeczpospolita vedel, kto a kedy odstúpil od ústneho dohovoru.
Pri havárii poľského prezidentského špeciálu pri Smolensku zahynulo všetkých 96 osôb na palube vrátane prezidentského páru a ďalších vysokopostavených predstaviteľov štátu, armády a cirkví. Vyšetrovanie príčin tejto tragédie prebieha paralelne v Rusku i v Poľsku.