PRAHA. Psychológ vo väzení a mladá majorka majú podľa denníka MF Dnes stáť za najväčšou špionážnou aférou za posledné roky a nedávnym náhlym odchodom troch vysokopostavených českých generálov.
Ruský vyzvedač Robert Rachardžo získaval informácie od svojej známej – mladej českej majorky, ktorá generálom viedla kanceláriu. Nie je však jasné, aké dôležité informácie sa k ruskému špiónovi dostali, ani či s ním majorka spolupracovala vedome.
Špión bol psychológ
Na prelome minulého a začiatku tohto roka spôsobila aféra náhle a rozsiahle personálne zemetrasenie na najvyšších dôstojníckych postoch.
Rachardžo pracoval až do minulého septembra ako psychológ vo väzenskej službe. Na generálnom riaditeľstve pripravoval pokyny pre väzenských psychológov, ako naberať nových zamestnancov. Mladá majorka, ktorá sa s ním priatelila, pracovala v armádnom štábe v Olomouci.
Prasklo to po piatich rokoch
Českú majorku – vyštudovanú psychologičku – i jej kontakty s ruským agentom sledovala kontrašpionáž najmenej päť rokov. Nakoniec sa všetko prezradilo. Agent utiekol do Ruska, majorka v armáde skončila a pre jej napojenie na cudzieho agenta museli z armády náhle odísť traja generáli, ktorým postupne viedla kanceláriu: František Hrabal, Josef Sedlák a Josef Prokš.
Generáli nemuseli o kontaktoch majorky s ruským vyzvedačom nič vedieť. Napriek tomu museli odísť z postu náčelníka Vojenskej kancelárie prezidenta republiky (Hrabal), národného vojenského predstaviteľa pri Vrchnom veliteľstve NATO v Európe (Sedlák) a prvého zástupcu náčelníka generálneho štábu (Prokš).
Už len podozrenie, že sa stýkali s osobami, ktoré majú niečo spoločné s ruskými špiónmi, je pre výkon vysokej armádnej funkcie neprijateľné. Oficiálne však všetci odišli z funkcie na vlastnú žiadosť.
Aféru spomína veľmi stručne aj tohtoročná správa Vojenského spravodajstva: „Identifikovali a eliminovali sme prenikanie ruskej vojenskej rozviedky do vplyvných veliteľských štruktúr armády, jeho cieľom bolo získavanie citlivých informácií z prostredia najvyšších miest rezortu obrany.“
Generál: Mali ma chrániť
Sedlák sa nechcel k náhlemu odchodu z funkcie pre sľub mlčanlivosti vyjadriť. Netajil však, že ho šokoval.
„Vôbec som s tým nepočítal. Ak existovali informácie, že sa niekto z mojich spolupracovníkov stýka so špiónom, mala mi to rozviedka povedať, aby ma ochránila. A nie ma sledovať ako zločinca a vychutnávať si, ako sa nám agent snaží cez tretiu osobu votrieť do priazne alebo získať dôležité informácie,“ povedal Sedlák pre MF Dnes.
Podľa predsedu výboru Snemovne pre obranu a bezpečnosť Františka Bublana z ČSSD sa na prelome roku muselo niečo významné stať, keď vyvolali personálne zemetrasenie.
Majorke sa nedalo dovolať, je vraj na krátkodobej ceste v zahraničí. Podľa dostupných informácií pred prepustením z armády aj ona tvrdila, že nevedela, že sa stýka s ruským špiónom.
Prezident Václav Klaus sa zatiaľ k afére nevyjadril. Tradične sa zastáva Ruska ako perspektívneho partnera.
Ruských špiónov zaujíma aj Temelín
PRAHA. Ruská špionáž na Západe neustáva ani vyše dvadsať rokov po páde sovietskeho impéria. Zmenila len formu – z hlavne vojenskej na ekonomickú a vedeckú.
V Česku ide aj o jadrovú elektráreň Temelín.
Česká kontrarozviedka v posledných rokoch upozorňuje na zvýšenú aktivitu Rusov, ktorí majú patriť medzi najaktívnejších zahraničných špiónov v krajine vôbec. Často majú diplomatické krytie.
Napätie viedlo minulý rok dokonca k vyhosteniu diplomatov. Ruskú výzvednú aktivitu zaznamenala okrem Vojenského spravodajstva vo výročnej správe aj česká „civilná“ kontrarozviedka BIS. „Ruské spravodajské služby nadviazali na prácu sovietskych spravodajských služieb. Príkladom môže byť skupina osôb dlhodobo pracujúcich pre ruskú spravodajskú službu proti záujmom Česka,“ píše sa v správe.
Bojujú o lukratívne zákazky
Dôstojník v oblasti kontra-špionáže pre MF Dnes povedal, že „prípad o českej Mate Hari nepodceňuje a dokonca ho považuje za takmer klasický“, no obavy z Ruska, ktoré je dnes partnerom NATO, sú podľa neho oveľa menšie, než v čase studenej vojny. Priznáva však, že Rusko sa veľmi aktívne zaujíma o strategické zákazky v Česku.
Podľa znalca spravodajských služieb Karla Pacnera to môže byť dostavba jadrovej elektrárne Temelín v hodnote asi 500 miliárd českých korún (20 miliárd eur). Za zákazku loboval aj ruský prezident Dmitrij Medvedev pri nedávnej návšteve Prahy. Podľa Pacnera cez získanie veľkých firiem môžu získať aj vplyv na politiku vlády.
Napätie Česka s Ruskom
Tajní sú v Česku aktívnejší podľa expertov hlavne od nástupu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý bol sám agentom KGB, k moci. Minulý rok Česko vypovedalo sedem ruských diplomatov pre snahy preniknúť na najvyššie miesta v českej armáde. V tom istom roku si Praha a odvetne Moskva vyhostili vzájomne dvoch diplomatov
Ela Rybárová, Jan Gazdík, MF Dnes,
Autor: Jan Gazdík, Tereza Strnadová, MF Dnes