JERUZALEM. V pondelok o tom informoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Stavebné moratórium, ktoré podľa jeho slov zaviedla izraelská vláda ako ústretové gesto pre Palestínčanov, sa končí 26. septembra.
Netanjahu zdôraznil, že jeho kabinet vyhlásil moratórium s cieľom povzbudiť obnovenie priamych rokovaní s palestínskymi predstaviteľmi, nie však rozhovorov pod záštitou Spojených štátov. Premiér pred parlamentným výborom tiež dodal, že moratórium platí pre limitované obdobie a na tom sa nebude nič meniť.
Umiernený palestínsky prezident Mahmúd Abbás však v minulosti niekoľkokrát vyhlásil, že k mierovým rokovaniam pristúpi, len ak Netanjahu prisľúbi úplné zastavenie výstavby na okupovaných územiach a ak budú rozhovory pokračovať od bodu, kde sa v decembri 2008 prerušili.
Ich cieľom je mierová dohoda vedúca k vytvoreniu palestínskeho štátu, ktorý by sa mal podľa Palestínčanov rozkladať na Západnom brehu, v Pásme Gazy a vo Východnom Jeruzaleme, čo sú územia, ktoré Izrael zabral počas vojny v roku 1967. Izrael však nie je ochotný vzdať sa časti Jeruzalema a zatiaľ nezverejnil svoju predstavu budúcich hraniciach palestínskeho štátu.